Access Block

Dünya Sansür Gündemi (15 – 21 Nisan)

Rusya, Moscow Times gazetesini engelledi
Rusya, Radio France Internationale sitesini engelledi
RSF, Radio France Internationale sitesine erişimi yeniden sağladı
Tencent, Çinli kullanıcılarının oyunlara erişimini engelleyecek
Google Haritalar, Rus askeri üstlerinin sansürünü kaldırdı

Rusya, Moscow Times sitesini engelledi

Rusya’nın önde gelen bağımsız İngilizce haber kuruluşu Moscow Times, Roskomnadzor tarafından, özel polis birimi OMON’un Ukrayna’ya gitmeyi reddettiği hakkındaki haber nedeniyle erişime engellendi. Moscow Times, hükümetten herhangi bir resmi bildirim almadığını bildirdi.

https://www.marketwatch.com/story/english-language-newspaper-moscow-times-says-kremlin-is-blocking-its-russian-language-online-content-01650043762

Rusya, Radio France Internationale sitesini engelledi

Rus medya ve telekomünikasyon düzenleyicisi Roskomnadzor tarafından, radyo aracılığıyla ve web sitesinde Rusça dahil olmak üzere 15 dilde haber yapan Radio France Internationale’in web sitesine erişim engeli getirildi.

https://www.reuters.com/business/retail-consumer/russia-blocks-access-website-radio-france-internationale-2022-04-15/

RSF, Radio France Internationale sitesine erişimi yeniden sağladı

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), ayna site teknolojisini kullanarak Roskomnadzor tarafından erişime engellenen Radio France Internationale web sitesine Rus halkının erişimini, birkaç saat içinde geri getirdi.

RSF’in tüm dünyada çevrimiçi sansürle mücadele etmesine yardımcı olan ayna site teknolojisi ile daha önce Alman kamu yayıncısı Deutsche Welle ve en popüler bağımsız Rus haber sitesi Meduza’nın web siteleri de Roskomnadzor tarafından engellendikten sonra erişimin yeniden sağlanmasına yardımcı olmuştu.

https://rsf.org/en/news/rsf-restores-access-radio-france-internationale-website-russia

Tencent, Çinli kullanıcılarının oyunlara erişimini engelleyecek

Çin merkezli bir bilişim şirketi olan Tencent Holdings Ltd, Çinli kullanıcıların yabancı oyunlar oynamak için denizaşırı platformlara erişmesine izin veren bir hizmeti kapatacağını bildirdi. Ülkenin en büyük sosyal ve oyun şirketi yaptığı açıklamada, oyun hızlandırıcı mobil ve masaüstü uygulamalarını yalnızca Çin’de faaliyet gösteren oyunları destekleyecek yeni sürümlere güncelleyeceğini söyledi. Yeni sürümler artık kullanıcıların yabancı oyunlara erişmesine izin vermeyecek.

https://www.reuters.com/technology/tencent-block-chinese-gamers-access-foreign-unapproved-games-2022-04-14/

Google Haritalar, Rus askeri üstlerinin sansürünü kaldırdı

Ukraynalı yetkililer, Google Haritalar uygulamasının daha önce sansürlenmiş Rus askeri üstlerini ortaya çıkardığını iddia etti. Teknoloji devi Alphabet Inc bünyesinde olan Google yetkilileri, yaptığı açıklamalara göre bu üslerin uygulama üzerinden her zaman görünür olduğu konusunda ısrar etti.

Google, genellikle askeri üsler gibi ulusal güvenliğe duyarlı alanları bulanıklaştırmaktadır. Fakat savaş gemileri, uçaklar ve füze siloları da dahil olmak üzere bir dizi Rus komuta merkezinin göründüğü uydu görüntüleri sosyal medya platfromlarında paylaşıldı.

https://www.mirror.co.uk/news/world-news/ukraine-claims-google-maps-unblurred-26747052