Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (15 – 21 Ağustos)

Suudi Arabistan’da bir kadın, Twitter kullandığı için 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı
İran, batı merkezli sosyal medya platformlarına erişimi kısıtlıyor
Rusya’dan, sansüre uymayan Telegram ve Twitch’e para cezası
Meta ve Twitter, seçim öncesi “yanlış bilgi” içeren reklamları yasaklayacak
Meta ve YouTube, Andrew Tate ile ilgili tüm hesapları kalıcı olarak engelledi
VLC, Hindistan’da erişime engellendi
Gazze işgaliyle ilgili görüşleri Fransız televizyonu tarafından sansürlenen Alain Gresh, yaşananları anlattı

Suudi Arabistan’da bir kadın, Twitter kullandığı için 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Britanya’da doktora yapan Suudi Arabistanlı Salma al-Shehab, tatil için ülkesine döndüğünde, Twitter kullandığı için güvenlik güçleri tarafından tutuklandı. Al-Shehab’ın Twitter hesabından muhalifleri ve aktivistleri takip ettiği ve paylaştığı belirtilerek cezası 34 yıla çıkarıldı. The Guardian’da yer alan habere göre, 34 yaşındaki iki çocuk annesi Salma al Shehab, ilk olarak 2020 yılında tatil için Suudi Arabistan’a gelmişti. Suudi Arabistan’da yetkililer tarafından sorguya çağrılan al-Shehab, tutuklandı ve daha sonra tweetleri nedeniyle yargılanmaya başladı. Al-Shehab’a ilk olarak ‘toplumsal huzursuzluğa neden olan ve sivil ve ulusal güvenliği istikrarsızlaştıran’ bir internet sitesi kullandığı için üç yıl hapis cezası verildi. Al-Shehab’ın itirazı üzerine temyiz mahkemesi, başka suçların da incelenmesi talebini gerçekleştirerek kadına 34 yıl hapis cezası verdi.

https://t24.com.tr/haber/suudi-arabistan-da-bir-kadin-twitter-kullandigi-icin-34-yil-hapis-cezasina-carptirildi,1053213

İran, batı merkezli sosyal medya platformlarına erişimi kısıtlıyor

İran’da internet ve dijital güvenlik uzmanları, İran hükümetinin özellikle Instagram olmak üzere sosyal ağlarda sessizce “akıllı filtreleme” uyguladığını söylüyor. Son on gün içinde, hesaplarına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulama kullanan çok sayıda İranlı Instagram ve WhatsApp kullanıcısı, gerekli kimlik doğrulama kodlarını kısa mesaj yoluyla almadıklarını bildirdi. 

Ülkedeki dijital güvenlik uzmanları, İran’daki mobil operatörlerinin “kod”, “Telegram”, “WhatsApp” ve “Instagram” gibi anahtar kelimeleri içeren metin mesajlarını engellediğinden şüphelenirken yeni bir hesap oluşturmak için de yine sms yoluyla kod almak gerekiyor.

https://www.iranintl.com/en/202208204278

Rusya’dan, sansüre uymayan Telegram ve Twitch’e para cezası

Rusya’da Taganka bölgesindeki bir sulh mahkemesi, Rus hükümetinin yasa dışı bulduğu içeriği silmedikleri gerekçesiyle mesajlaşma uygulaması Telegram ve canlı yayın platformu Twitch’i para cezasına çarptırdı.

Telegram’a, Rusya’nın Ukrayna işgaliyle ilgili paylaşımları ve sabotaj eylemlerinin nasıl hazırlanıp yürütüleceğine ilişkin bir kılavuzu kaldırmadığı için 4 milyon ruble (65 bin dolar), Twitch’e ise Ukrayna’daki işgalle ilgili yayımları kaldırmadığı için 2 milyon ruble (32 bin dolar) para cezası verildi.

https://www.rferl.org/a/russia-telegram-twitch-fined-ukraine-war/31990997.html

Yanı sıra Rusya’nın iletişim gözlemcisi Roskomnadzor da TikTok, Zoom, Discord ve Pinterest hakkında bir dizi “zorlayıcı önlem” alındığını duyurdu. Roskomnadzor’dan yapılan açıklamada, “Alınan bilgilendirme önlemleri, yabancı şirketlerin Rus yasalarını ihlalleri tamamen ortadan kalkana kadar yürürlükte kalacak” ifadeleri kullanıldı.

https://meduza.io/en/news/2022/08/19/roskomnadzor-penalizes-tiktok-other-companies-for-failing-to-remove-banned-content

Meta ve Twitter, seçim öncesi “yanlış bilgi” içeren reklamları yasaklayacak

Facebook, Instagram ve Whatsapp’ın çatı şirketi Meta, ABD’deki ara seçimlerden bir hafta önce siyasi, sosyal ve seçimle ilgili tüm reklamları yasaklayacak. Mevcut reklamların düzenlenmesini de engelleyecek olan şirket; “yanlış bilgi” içeren, seçmenleri oy vermemeye teşvik eden ve sonuçların meşruiyetini sorgulayan reklamlara izin vermeyeceğini duyurdu. Meta, seçim ve seçmen müdahalesiyle mücadeleye yardımcı olmak için 2022 ara seçimlerine odaklanan özel bir ekip oluşturduğunu da belirtirken Twitter da benzer bir adım atacağını açıkladı. Twitter da Meta gibi halkı boykota teşvik edebilecek, oy verme süreciyle ilgili yanlış bilgi içeren ve halkın seçim sonuçlarına olan güvenini sarsabilecek içerikleri hedef alacağını belirtti.

https://www.washingtontimes.com/news/2022/aug/16/surprise-twitter-facebook-to-censor-speech-in-lead/

https://blog.twitter.com/en_us/topics/company/2022/-our-approach-to-the-2022-us-midterms

Meta ve YouTube, Andrew Tate ile ilgili tüm hesapları kalıcı olarak engelledi

Meta, genç erkeklere kadınlar hakkında verdiği tavsiyeler sonrası kısa sürede internet fenomeni haline gelen ve sık sık kadın düşmanlığı, homofobiklik ve zorbalıkla suçlanan Andrew Tate’i, tüm platformlarından kalıcı olarak engelledi. Tate’in Instagram ve Facebook hesaplarının kapatılmasının ardından YouTube da benzer bir adım attı. Popüler video platfomu, 2016 yılında bir kadına saldırdığının görüldüğü bir video nedeniyle Big Brother adlı TV programından diskalifiye edilmesiyle ün kazanan Tate ile ilgili tüm kanalları yayından kaldırdı. 

BBC’ye konuşan bir YouTube yetkilisi, “Nefret söylemi politikamız da dahil olmak üzere Topluluk Kurallarımızı ve Hizmet Şartlarımızı birden çok kez ihlal ettikleri için Andrew Tate ile ilişkili kanalları sonlandırdık.” dedi.

https://www.bbc.com/news/technology-62602913?xtor=AL-72-%5Bpartner%5D-%5Bbbc.news.twitter%5D-%5Bheadline%5D-%5Bnews%5D-%5Bbizdev%5D-%5Bisapi%5D&at_custom4=ED7E9AD6-1FC8-11ED-98A9-84BF4744363C&at_custom1=%5Bpost+type%5D&at_custom3=%40BBCTech&at_medium=custom7&at_custom2=twitter&at_campaign=64

VLC, Hindistan’da erişime engellendi

Popüler multimedya dosya oynatma programı VLC’nin geliştiricisi VideoLan, Hindistan merkezli telekom operatörleri tarafından Şubat ayından beri internet sitelerine erişimin engellendiğini duyurdu. VideoLan baş geliştirici Jean-Baptiste Kempf, TechCrunch’a gönderdiği bir e-postada, “Çoğu büyük ISS [internet servis sağlayıcıları] siteyi çeşitli tekniklerle yasaklıyor” dedi. Web sitesinin trafiği, Hindistan’daki engellemenin bir sonucu olarak %20’lik bir düşüş yaşadı.

https://techcrunch.com/2022/08/17/vlc-india/

Gazze işgaliyle ilgili görüşleri Fransız televizyonu tarafından sansürlenen Alain Gresh, yaşananları anlattı

7 Ağustos’ta, İsrail-Gazze çatışmasını değerlendirmek için davet edildiği Fransız tv kanalı BFM TV’ye saldırıların İsrail tarafından başlatıldığı, bunun bir işgal olduğu ve İsrail’in yine yüzlerce kişiyi öldürdüğünü söyledikten sonra ilgili görüşlerinin yer aldığı yayın kaydı internet sitesinden silinen gazeteci Alain Gresh, yaşadıklarını anlattı. 

Middle East Eye için “İsrail-Filistin: Fransız medyası görüşlerimi nasıl sansürledi?” başlıklı bir yazı kaleme alan Gresh, “7 Ağustos öğleden sonra, önceki röportajımın BFM web sitesinde bulunmadığını fark ettim. Daha sonra BFM tarafından ikinci görüşmemin iptal edildiği bildirildi. Bu arada Gazze’de ateşkes ilan edilmişti. BFM editörüne ilk röportajımın neden kaybolduğunu ve ikincisinin neden iptal edildiğini sordum, ancak yalnızca belirsiz cevaplar aldım.” dedi.

https://www.middleeasteye.net/opinion/israel-palestine-french-media-censored-my-views-how