Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (14 – 20 Kasım)

Novaya Gazete’ya erişim engellendi

Eylül ayında Rusya Yüksek Mahkemesi tarafından yazılı basın ve internet lisansı iptal edilen Rusya merkezli bağımsız gazete Novaya Gazeta’nın internet sitesi de ülkede erişime engellendi. Gazetenin genel yayın yönetmenliğini Nobel Barış Ödülü sahibi Dmitry Muratov yapıyor.

https://www.dw.com/en/russia-blocks-novaya-gazeta-website/a-63785277

Bloomberg: Türkiye, yeni sansür gücünü İstanbul’daki patlamadan sonra test etti

Bloomberg, İstanbul’daki bombalı saldırıdan sonra internet erişiminin kısıtlanması hakkında “Türkiye, sansür gücünü test etti” yorumunu yaptı. Bloomberg, Türkiye’nin Freedom House raporuna göre internet özgürlüğünde sınıfta kaldığını hatırlatarak, patlamadan sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararı çerçevesinde yaşananları özetledi. Gazete, geçen ay yürürlüğe giren sansür yasasına da atıfta bulundu ve durumu, hükümetin yeni sansür gücünü test ettiğine yordu.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-11-18/turkey-tested-new-censorship-powers-after-istanbul-blast

AB yaptırımından sonra İran’da internet düzeldi

İran’daki sosyal medya kullanıcıları, ülkede internet bağlantısını kesmeye yardımcı olan İranlı şirket Abr Arvan’a Avrupa Birliği (AB) tarafından yaptırım uygulanmasından sonra ülkede birçok web sitesinin artık sansürlenmediğini ve kolayca erişilebilir olduğunu söylüyor.

Dijital aktivistlere göre; AB, Abr Arvan’a yaptırım uyguladıktan sonra şirket Avrupa’da kullandığı sunucuları kaybetti ve bu yüzden İran’ın internetini sansürleyemiyor.

https://www.iranintl.com/en/202211174176

Çin, sosyal medya yorumlarını henüz yayımlanmadan sansürleyecek

Çin Halk Cumhuriyeti’nin merkezi internet düzenleyicisi Çin Siber Uzay İdaresi’nin (CAC) “İnternet Gönderi Yorum Hizmetlerinin Yönetimine İlişkin Hükümler” isimli kanunda yaptığı düzenleme teklifi kabul edildi. 17 Haziran’da bir taslak yayımlayan CAC, kanunun 4. maddesine, sosyal medyada yapılacak tüm yorumların henüz yayımlanmadan önce gözden geçirilmesini talep ettiği bir madde eklemeyi önermişti.

CAC, 16 Kasım Çarşamba günü yaptığı duyuruda bu teklifin kabul edildiğini ve ilgili yasanın 15 Aralık’ta yürürlüğe gireceğini duyurdu. Buna göre, ülkede her gün sosyal medya platformlarında yapılan milyarlarca yorum, henüz yayımlanmadan önce CAC’ın denetiminden geçecek ve kurumun onay vermediği hiçbir yorum yayımlanmayacak.

https://www.scmp.com/news/china/politics/article/3199997/china-step-internet-censorship-stricter-rules-social-media-and-streaming-sites

Donald Trump’ın Twitter hesabı yeniden açıldı

Sosyal medya platformu Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınının ardından kapatılan Twitter hesabını yeniden açtı. 

Musk, Twitter üzerinden önceki gün “Trump’ın hesabı geri verilmeli mi?” sorusuyla bir anket başlatmıştı. 134 milyon kez görüntülenen ve 15 milyon kişinin oy kullandığı anketin sonuçlarını açıklayan Musk, kullanıcıların yüzde 52’sinin “Evet” oyu verdiğini duyurarak “Halk konuştu. Trump, geri dönecek” mesajını paylaştı ve “Halkın sesi, Tanrı’nın sesi” anlamına gelen Latince “Vox Populi, Vox Dei” ifadesini kullandı.

https://www.bbc.com/turkce/articles/c0jg0vqk5p7o