Access Block

Dünya Sansür Gündemi (13 – 20 Mayıs)

Rus hacker’lar Ukrayna’nın Eurovision galibiyetini durdurmaya çalıştı
Teksas vatandaşları Facebook, Twitter ve YouTube’u içerik engeli için dava edebilecek
Google Maps Rus adasını sansürledi
Hong Kong, Telegram uygulamasını engellemeyi planlıyor
Google Chrome, Rusya’da güncellenemiyor
Rusya, YouTube’u engellemeyecek

Rus hacker’lar Ukrayna’nın Eurovision galibiyetini durdurmaya çalıştı

İtalya polisinin aktardığına göre, Rus hackerlar Ukrayna’nın Eurovision galibiyetini durdurmaya çalıştı. The Times tarafından bildirildiğine göre Killnet grubu, canlı yayını durdurmaya ve 40 ülkenin halk oylamasını engellemeye çalıştı.

İlk denemenin Salı günü yarı finaller sırasında yapıldığı saldırıda final günü boyunca yayını ve oylamayı engellemeye çalışan hacker grubu, İtalyan güvenlik duvarı engeline takıldı.

https://www.cityam.com/russian-hackers-blocked-from-halting-ukraines-eurovision-win/

Teksas vatandaşları Facebook, Twitter ve YouTube’u içerik engeli için dava edebilecek

Sosyal medya şirketlerinin platformlarını yönetme şeklini kısıtlayan yeni eyalet yasasına göre Teksas sakinleri, içeriklerini sansürlediği iddiasıyla Facebook, Twitter ve YouTube’a dava açabilir. Geçen yıl engellenen yasanın yürürlüğe girmesine izin veren kararın, teknoloji devleri için yeni yasal riskler yaratması gibi potansiyel sonuçları bulunmaktadır.

Teksas yasası, ABD’de aylık 50 milyon veya daha fazla kullanıcıya sahip herhangi bir sosyal medya platformunun “engelleme, yasaklama, kaldırma, para kazanma, kısıtlama, eşit erişim veya görünürlüğü engelleme gibi ayrımcılıklar yapmasını” yasadışı kılmaktadır.

https://www.kake.com/story/46493637/texas-residents-can-now-sue-facebook-twitter-and-youtube-for-allegedly-censoring-their-content

Google Maps Rus adasını sansürledi

Bir zamanlar Amerika sınırlarında bulunan Rus adası Jeannette, Google Maps uygulamasında uzaktan bakıldığında siyaha boyanmış bir şekilde gözüküyor. Şirket, görüntü yakınlaştırıldığına adanın bazı bölümlerinin görünür olmasına rağmen, uzaktan neden gizlendiği konusundaki soruları yanıtsız bıraktı.

https://www.thesun.co.uk/tech/15893646/google-maps-banned-russian-island-usa-censored/

Hong Kong, Telegram uygulamasını engellemeyi planlıyor

Sing Tao Daily’nin haberine göre Hong Kong yetkilileri, mesajlaşma hizmeti Telegram’a erişimin kısıtlanıp kısıtlanmayacağını tartışıyor. Kişisel Veriler için Gizlilik Komiseri, doxxing (kişisel verilerin çevrimiçi olarak ifşa edilmesi) uygulaması ile yaygın olduğunu tespit ettiği bir platforma erişimi kısıtlamak için ilk kez düzenlemeleri başlatmayı düşünüyor. Kimliği belirsiz kişilere atıfta bulunarak, yaygın doxxing uygulamasının hükümet yetkililerinin yanı sıra vatandaşları da hedef aldığı belirtildi.

https://www.businesstimes.com.sg/technology/hong-kong-considers-blocking-telegram-local-paper-says

Google Chrome, Rusya’da güncellenemiyor

Google Chrome uygulamasının, Rusya’da bulunan Android telefonlarda güncellenemediği bilgisi paylaşıldı. Kaynağı hala belirsiz olan problem konusunda uygulama geliştiricilerinden bir cevap gelmedi. Güncelleme probleminin ay başından beri sürdüğünü belirten kullanıcılar, uygulamayı silip tekrar yükleme metodunu deneyerek, uygulamayı hiçbir şekilde indiremediklerini belirtti.

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/google-chrome-updates-failing-on-android-devices-in-russia/

Rusya, YouTube’u engellemeyecek

Rus Dijital Kalkınma Bakanı yaptığı açıklamada, Alphabet Inc’in YouTube’unu engellemeyi planlamadığını ve böyle bir hareketin Rus kullanıcılarını memnun etmeyeceğini ve bu nedenle bundan kaçınılması gerektiğini kabul ettiğini söyledi.

Rusya diğer yabancı sosyal medya platformlarını engellemiş olsa da, yasa dışı bulduğu içeriği silmediği ve bazı Rus medyalarına erişimi kısıtladığı için YouTube’a karşı aylarca para cezasına ve tehditlere rağmen, uygulamaya darbe indirmekten vazgeçti.

https://financialpost.com/pmn/business-pmn/russia-not-planning-to-block-youtube-says-digital-development-minister