Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (13 – 19 Şubat)

Rus gazeteci Maria Ponomarenko.

Sosyal medyadan haber paylaşan Rus gazeteci altı yıl hapis cezasına çarptırıldı

Rus gazeteci Maria Ponomarenko, Rus güçlerinin Mariupol’deki bir tiyatroya düzenlediği ve sivillerin öldürüldüğü saldırıyı sosyal medyada paylaştığı için altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Barnaul’daki bir mahkeme, Ponomarenko’yu, Ukrayna işgali sonrası Rusya’da yürürlüğe giren sansür yasası kapsamında, “dezenformasyon” üretip yaydığı gerekçesiyle suçlu buldu. Mahkeme, ayrıca Ponomarenko’yu beş yıl süreyle gazeteci olarak çalışmaktan men etti.

Ponomarenko, hapis cezasına çarptırıldığı suçlama nedeniyle Nisan 2022’de tutuklanmıştı. Eylül 2022’de, gözaltı koşullarının ruh sağlığına zarar verdiğini belirterek bileklerini kesen Ponomarenko, Kasım 2022’de ev hapsine alınmış daha sonra yeniden cezaevine gönderilmişti.

Duruma tepki gösteren Uluslararası Af Örgütü Doğu Avrupa ve Orta Asya Direktörü Marie Struthers, “Maria Ponomarenko’nun cezası, Rusya’da doğruyu söylemenin, bir savaş suçunu kınamanın ve sivillerin öldürülmesi için adalet talep etmenin, yıllarca hapis cezası gerektiren ağır bir suç haline geldiğini gösteriyor. Cezası, Rusya’daki yetkililerin rahatsız edici derecede rutin olan adaletsizliğinin ve sinizminin bir başka örneğidir. Yetkililer, kendileriyle aynı fikirde olmayan herkesi hapse atmaya ve diğerlerini parmaklıklar ardında yıllarca riske atmak yerine sessiz kalmaları ve başka yöne bakmaları için korkutmaya çalışıyor.”

Roskomnadzor, ‘yabancı ajan’ olarak tanımladığı gazetecinin internet sitesini engelledi

Rusya’nın federal sansür sorumlusu Roskomnadzor, ülkenin önde gelen gazetecilerinden Yelizaveta Osetinskaya tarafından kurulan internet gazetesi The Bell’in internet sitesini erişime engelledi. Ekonomi, finans, teknoloji, ticaret ve eğitim konularından içerikler üreten The Bell, gelişmeyi internet sitesinden duyurdu ve şunları kaydetti:

“Bize bir neden bildirilmedi ama editörlerimize göre bunun nedeni oldukça açık. Hükümet, Rusya halkının kendileriyle aynı şekilde düşünmesini ve aynı düşünceye sahip olmasını istiyor. Bu engelleme de farklı bakış açılarına sahip olmayı önleme arzusundan kaynaklanıyor. İşimiz gerçekleri bulmak, analiz etmek ve okuyucuları bilgilendirmektir. Gerçekler Rus yetkililer için tehlikelidir. Engelleme ve ‘yabancı ajan’ statümüz ne olursa olsun çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemiz için ve barışı yakınlaştırmak için yapabileceğimizin en iyi şey bu.”

Yelizaveta Osetinskaya, Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı tarafından “yabancı ajan” olarak tanımlanmış durumda.

Rusya, espor takımının internet sitesini erişime engelledi

Rusya devletinin resmi haber ajansı Tass, içerisinde çok sayıda çevrimiçi oyuncuyu barındıran Ukraynalı espor takımı Natus Vincere’nin (NAVI) internet sitesini, Rusya’da erişime engellediğini duyurdu.

Rusya, internetteki “yasaklı” içerikleri bulmak için bir yapay zeka botu geliştirdi

Rusya hükümeti, “yasaklı” olarak tanımladıklar içerikleri tespit etmek için “Oculus” isimli bir yapay zeka botu geliştirdi. Yetkililer, Oculus’un ağırlıklı olarak LGBTİ+ propagandası ve muhalefet eden içerikleri tarayacağını söyledi.

Interfax haber ajansının bildirdiğine göre; Oculus metin okuyabiliyor, görüntüleri inceleyebiliyor, her gün 200 binden fazla görüntüyü tarayabiliyor ve her bir tarama yaklaşık üç saniye sürüyor.

Rusya, bir yapay zeka botu da Putin meme’lerini takip etmek için geliştiriyor

Rus soruşturma kuruluşu iStories’in raporuna göre, Rusya’nın sansürden sorumlu federal kurumu Roskomnadzor, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i eleştiren çevrimiçi gönderileri, yorumları ve meme’leri izlemek için yapay zekayı kullanmayı planlıyor.

iStories, bu bilgiyi Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi ve diğer ortaklar tarafından elde edilen ve Roskomnadzor’un 2 milyondan fazla belgesinin sızdırıldığı #RussianCensorFiles’tan (Rus Sansür Dosyaları) elde ettiğini bildirdi.

Sızıntı, aynı zamanda Roskomnadzor’un Putin’in kişisel bekçisi olmakla görevlendirildiğini ve kendisini internette cumhurbaşkanını eleştiren herkesi takip etmeye adamış olduğunu ortaya koyuyor.

Kamboçya başbakanı gazeteyi önce kapattı, sonra erişime engelledi

Kamboçya’da ülkenin kalan son bağımsız haber sitelerinden Demokrasinin Sesi, “hükümetin itibarını inciten” haberler yaptığı gerekçesiyle ülkenin başbakanı Hun Sen’in talimatıyla geçen hafta kapatıldı. Hun Sen, gelişmeyi kişisel Facebook hesabından duyururken gazetenin resmi internet sitesi de erişime engellendi.