Dünya Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (13 – 19 Haziran)

Wikipedia, Moskova mahkemesinin sansür kararına itiraz etti
Çin, sosyal medya yorumlarını henüz yayınlamadan sansürlemek üzerine çalışıyor
ABD, Rusya halkının Ukrayna savaşıyla ilgili sansürden kaçmasına yardımcı olmak için VPN şirketlerini finanse ediyor
Disney sansürü reddetti, Lightyear 14 ülkede yasaklandı
Trump’ın Truth Social’ı, 6 Ocak hakkında konuşanların hesaplarını askıya aldı

ALİ SAFA KORKUT

Wikipedia, Moskova mahkemesinin sansür kararına itiraz etti

Wikipedia’nın sahibi Wikipedia Vakfı, Moskova mahkemesinin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili bilgileri silme talebine ilişkin kararına itiraz ederek temyiz başvurusunda bulundu. Başvuruda, “Rus vatandaşlarının gerçekleri bilme hakları olduğu” gerekçesiyle daha önce Rus mahkemesi tarafından verilen mahkumiyet kararının değiştirilmesi istendi. 

Moskova mahkemesi, yanlı yayım yaptığı ve gerçek bilgilere yer vermediği gerekçesiyle suçladığı Wikimedia Vakfı’nın, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali”, “Ukrayna’nın işgali sırasında işlenen savaş suçları” ve “Buça katliamı” gibi makaleleri silmediği gerekçesiyle 88 bin dolar para cezası vermişti. 

https://tr.euronews.com/2022/06/13/wikipedia-rus-mahkemesinin-ukrayna-savas-yla-ilgili-sansur-karar-na-itiraz-etti

Çin, sosyal medya yorumlarını henüz yayınlamadan sansürlemek üzerine çalışıyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nin merkezi internet düzenleyicisi; sansür, gözetim ve kontrol kurumu olan Çin Siber Uzay İdaresi (CAC), sosyal medya platformları ve içerik üreticilerinin çevrimiçi platformlarda yaptıkları yorumlardaki sorumluluklarını düzenleyen “İnternet Gönderi Yorum Hizmetlerinin Yönetimine İlişkin Hükümler” isimli kanun hakkında yeni bir düzenlemeye gidiyor. 

Bununla ilgili olarak 17 Haziran’da bir taslak yayımlayan CAC, kanunun 4. maddesine, sosyal medyada yapılacak tüm yorumların henüz yayımlanmadan önce gözden geçirilmesini talep ettiği bir madde ekledi. Taslak kabul edilirse, ülkede her gün sosyal medya platformlarında yapılan milyarlarca yorum, henüz yayımlanmadan önce CAC’nin denetiminden geçecek ve kurumun onay vermediği hiçbir yorum yayımlanmayacak.

https://www.technologyreview.com/2022/06/18/1054452/china-censors-social-media-comments/amp/

ABD, Rusya halkının Ukrayna savaşıyla ilgili sansürden kaçmasına yardımcı olmak için VPN şirketlerini finanse ediyor

Reuters’ın haberine göre ABD hükümeti, Rusya halkının, ülkede batı medyasına uygulanan sansürden sıyrılması ve Avrupa ile ABD medyasına erişmesine yardımcı olmak için VPN hizmeti sunan yazılım şirketleri nthLink, Psiphon ve Lantern’e yeni ve artırılmış finansman sağladı. Haberde ABD hükümetinden 5 yetkilinin durumu teyit ettiği belirtilirken techradar.com’da yer alan habere göre 14 Mart’ta Rusya’daki VPN kullanımı, normal seviyelerinin yüzde 11.253 üzerinde artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

https://www.techradar.com/news/the-us-government-has-a-secret-weapon-against-russia-vpn

Disney sansürü reddetti, Lightyear 14 ülkede yasaklandı

Malezya Film Sansür Kurulu, eşcinsel karakterlere yer verdiği gerekçesiyle, 17 Haziran’da vizyona giren Lightyear filmi için filmin yapımcılarından Disney’den sansür talebinde bulundu. Kurul, ancak eşcinselliği teşvik eden sahneleri kesilmesi halinde filmin ülkede yayımlanabileceğini yapımcılar Disney ve Pixar’a iletti ancak yapımcılar bu talebi redderek filmin Malezya’daki gösterimini iptal etti. Bunun ardından film Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Bahreyn, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Umman, Filistin Toprakları, Katar, Suudi Arabistan ve Suriye’de yasaklandı.

https://www.al-monitor.com/originals/2022/06/lightyear-banned-14-markets-after-same-sex-kiss-controversy

Trump’ın Truth Social’ı, 6 Ocak hakkında konuşanların hesaplarını askıya aldı

Eski ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın, Twitter’dan yasaklandıktan sonra ifade özgürlüğü vaadiyle kurduğu Truth Social platformu, bir kez daha sansürle gündeme geldi. Twitter profilinde kendisini ‘Bilgi Güvenliği Analisti’ olarak tanımlayan Travis Allen isimli Truth Social kullanıcısı, Demokratların 6 Ocak duruşmaları hakkında paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle hesabının kalıcı olarak askıya alındığını söyledi.

Allen’ın ardından Jack Cocchiarella isimli Dijital Stratejist de aynı gerekçeyle hesabının askıya alındığını ve Trump’ın ifade özgürlüğünden korktuğunu belirtti.

https://www.businessinsider.in/politics/world/news/users-of-donald-trumps-truth-social-claim-they-were-suspended-after-posting-about-jan-6-committee-hearings/articleshow/92161231.cms