Access Block

Dünya Sansür Gündemi (11 – 17 Mart)

Anonymous, Roskomnadzor’u engelledi
Facebook’tan Rusya’ya karşı nefret söylemi izni
Rusya, Instagram’ı engelledi
Zimbabve’de internet kesintileri
Siber saldırılar İsrail hükümetinin sitelerini çökertti

Dünya çapında Rus devleti tarafından finanse edilen YouTube hesaplarına sansür

RT ve Sputnik gibi Rus medya kuruluşlarının hesaplarını Avrupa genelinde erişime engelleyen YouTube, Rus devleti tarafından finanse edilen tüm hesapları da kapatacaklarını açıkladı. Ayrıca Rusya’nın Ukrayna’yı istilasına ilişkin olarak “iyi belgelenmiş şiddet olaylarını” reddeden veya görmezden gelen bilgilerin de kaldırılacağını belirtti.

https://www.bollyinside.com/news/technology/youtube-has-begun-censoring-russian-state-funded-media-around-the-world

Anonymous, Roskomnadzor’u engelledi

Uluslararası hack aktivist grubu Anonymous, Rus medya kuruluşu Roskomnadzor’u engellediklerini açıklayarak ajansa ait 360,000’den fazla bilginin çalındığını belirtti.

Sızdırılan veri tabanının toplam boyutu 820 GB civarında ve veri tabanındaki dosyaların büyük bir kısmı Roskomnadzor’un Rusya’nın en büyük eyaletlerinden biri olan Başkurdistan Cumhuriyeti ile ilgili verilerine ait.

https://www.hackread.com/anonymous-hacks-roskomnadzor-russia-agency/

Facebook’tan Rusya’ya karşı nefret söylemi izni

Meta, belirli ülkelerdeki Facebook ve Instagram kullanıcılarının Rusya hükümeti ve ordusuna karşı şiddet çağrısı yapmasına izin vermek için nefret söylemi politikalarını gevşetti. Çalışanlara gönderilen ve Reuters tarafından görülen bir notta Meta, Putin veya Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına yardım eden en yakın müttefiklerinden biri olan Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun ölümünü isteyen bazı gönderilere de izin vereceğini söyledi.

Bir Meta sözcüsü, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir sonucu olarak, ‘Rus işgalcilere ölüm’ gibi şiddet içeren konuşmalar gibi normalde kurallarımızı ihlal edecek siyasi ifade biçimlerine geçici olarak izin verdik. Rus sivillere yönelik inandırıcı şiddet çağrılarına ise hala izin vermeyeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Meta’nın nefret söylemine şimdilik izin verdiği ülkeler çoğunlukla Rusya’nın komşuları olan Ermenistan, Azerbaycan, Estonya, Gürcistan, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, Rusya, Slovakya ve Ukrayna’yı kapsamaktadır.

https://fortune.com/2022/03/11/facebook-meta-relax-hate-speech-ukraine-russia-death-putin/

Bilgisayar korsanları, yedi milyon Rus vatandaşına mesaj yolladı

Bir bilgisayar korsanlığı grubu, Rusya’da bulunan vatandaşlara Ukrayna’da devam eden çatışma hakkında bilgi sağlamak amacıyla otomatik olarak metin mesajları ileten bir platform kurdu. Bu platform üstünden yaklaşık yedi milyon kişiye mesaj gönderildiği tahmin ediliyor.

1920.in etki alanında barındırılan platform, insanların “telefonlarınızdan rastgele seçilmiş Ruslara doğrudan metin mesajları göndermesine” izin verdiğini söyleyen Squad303 adlı bir bilgisayar korsanlığı grubunun çalışmasıdır.

Bir mesajda “Sevgili Ruslar, medyanız sansürleniyor” yazıyor ve kullanıcılar kutuyu yeni bir seçenek için yenileyebiliyor. Bir başka mesajda “Kremlin yalan söylüyor. Ücretsiz internet ve Telegram uygulamasında Ukrayna hakkındaki gerçekleri öğrenin. Diktatör Putin’i devirme zamanı!” ifadeleri yer alıyor.

https://www.ladbible.com/news/hacking-group-sends-text-message-to-seven-million-russians-20220314

Disney CEO’su, tepkilere karşı sessizliğini bozarak özür diledi

Pixar çalışanları, Disney yöneticilerinin Pixar filmlerinde eşcinsel sevgisi gösteren sahneleri sildiğini iddia eden bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Pixar’da bizler, birçok çeşitli karakterlere ve güzel hikayelere şahitlik ettik. Bunlar, Disney tarafından gelen emirlerle bu hikayeler ve karakterler yok edilmeye çalışılıyor. Gay sevgisinin açıkça yer aldığı her an, Disney’in emirleriyle kesiliyor” ifadeleri yer aldı.

Florida’da tartışmalı “Eşcinsel deme” adlı yasa tasarısına karşı Disney’in sessizliğine ilişkin çalışanlardan gelen eleştirilere, Disney CEO’su Bob Chapek tarafından yanıt geldi. Tüm çalışanlardan ve özellikle de şirket bünyesinde bulunan LGBTQ+ topluluğundan özür dileyerek “Bu sadece Florida’daki bir yasa tasarısıyla ilgili değil, dünyanın birçok yerinde temel insan haklarına yönelik bir meydan okuma olduğu açık. Eşit haklar mücadelesinde daha güçlü bir müttefik olmam gerekirdi ve sizi hayal kırıklığına uğrattım” sözlerini kullandı.

https://globalnews.ca/news/8672420/disney-censors-pixar-dont-say-gay-bill/

Rusya, Instagram’ı engelledi

Rus internet düzenleyicisi Raskomnadzor, Meta’nın belirli bağlamlarda Ruslara ve özellikle ülke lideri Vladimir Putin’e yönelik şiddet çağrılarına izin verme kararının ardından Instagram’ın yasaklanacağını ve kullanıcılara yerel alternatiflere geçmeleri için süre tanıyacağını duyurmuştu. 14 Mart pazartesi gününden itibaren, NetBlocks’un duyurusuna göre sosyal medya platformuna erişim ülke çapında tamamen engellendi.

https://netblocks.org/reports/instagram-restricted-in-russia-as-online-space-continues-to-shrink-JBQXvVAo

Zimbabve’de internet kesintileri

NetBlocks’tan gelen ağ vericileri, 20 Şubat’tan beri aralıklı internet kesintileri yaşayan Zimbabve, 13 Mart tarihinde muhalefet gösterileri sırasında yeni bir dizi kesintinin kaydedildiğini belirtti. Metrikler, baz istasyonlarında değil, her sağlayıcıya hizmet veren omurgada bir kesinti olduğunu doğruladı. Zimbabve yetkilileri daha önce planlanan protestolar öncesinde ve akaryakıt fiyatı gösterileri sırasında internet erişimini kapatmıştı.

https://netblocks.org/reports/internet-slowdown-limits-coverage-of-zimbabwe-opposition-rally-oy9Ykoy3

Siber saldırılar İsrail hükümetinin sitelerini çökertti

İsrail’in savunma makamları ve Ulusal Siber Müdürlüğü tarafından olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından ülkenin önde gelen sağlayıcıları Bezeq ve Cellcom tarafından internet ağlarında önemli kesintiler meydana geldi.

İsrail Ulusal Siber Müdürlüğü, kesintileri hizmet reddi veya DDoS saldırısına bağladı. Güvenlik kurumu, saldırının savunmayla ilgili olanlar hariç tüm hükümet web sitelerinde kullanılan “.gov.il” alan adını kullanan web sitelerini vurduğunu söyledi.

https://www.thenationalnews.com/mena/2022/03/14/several-israeli-government-websites-down-reports/