Access Block

Dünya Sansür Gündemi (1 – 7 Nisan)

Sri Lanka’da sosyal medya platformlarına erişim kısıtlandı
Hindistan 22 YouTube haber kanalını engelledi
Human Rights Watch sitesi Belarus’ta erişime engellendi
Twitter Rus hükümetinin hesaplarını sınırlandırdı

Sri Lanka’da sosyal medya platformlarına erişim kısıtlandı

Sri Lanka hükümeti, protestolar sırasında sosyal medya platformlarına erişim engeli getirdi. Ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle başlayan protestoları kontrol altına almak için sokağa çıkma yasağı getiren hükümetin, bir gün sonra Twitter, Facebook, WhatsApp, Youtube, Instagram gibi platformlara erişimi kısıtladığı bildirildi.

Telekomünikasyon Düzenleme Komisyonu Başkanı Jayantha de Silva, Savunma Bakanlığı tarafından verilen talimatlar doğrultusunda uygulanan yasağın geçici olduğunu; ülkenin ve vatandaşların sakinliği korumak için yapılan bir uygulama olduğunu söyledi.

https://www.dw.com/en/sri-lanka-restricts-access-to-social-media-platforms-amid-protests/a-61343824

Hindistan 22 YouTube haber kanalını engelledi

Hindistan hükümeti, milli güvenlik gerekçesiyle dördü Pakistan menşeli 22 YouTube kanalını engellendiğini açıkladı. Hindistan Silahlı Kuvvetleri gibi çeşitli konularda sahte haber yaydığını tespit ettiği hesapları, dezenformasyonun yayılmasını engellemek amacıyla BT yasaları kullanılarak engellendiği belirtildi. Engellenen YouTube kanallarının toplam 2,6 milyar izleyiciye sahip olduğu söylendi.

https://www.reuters.com/world/india/india-blocks-22-youtube-news-channels-citing-national-security-2022-04-05/

Human Rights Watch sitesi Belarus’ta erişime engellendi

NetBlocks ağ verileri, Human Rights Watch’ın web sitesine, Minsk savcısının emriyle çıkarılan yasağın ardından Belarus’ta birden fazla sağlayıcı tarafından erişime engellendiğini bildirdi.

https://twitter.com/netblocks/status/1511705822988058629

Twitter Rus hükümetinin hesaplarını sınırlandırdı

Twitter, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere 300’den fazla resmi Rus hükümetine ve yetkililerine ait Twitter hesaplarından içerik sınırlandırdığı bildirdi. Hedeflenen Rus hükümeti hesapları, resmi bakanlık ve büyükelçilik profillerinin yanı sıra üst düzey Rus yetkililerin hesaplarından oluştu.

Twitter yaptığı açıklamada bu hesapların anasayfada, bildirimlerde veya sitenin herhangi başka bir yerinde gösterilmeyeceğini söyledi.

https://www.bbc.com/news/technology-60992373