Haberler

Dezenformasyon Bülteni: ‘Kimyasal silah dezenformasyonu, terör örgütünün beyhude çırpınışlarıdır’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Dezenformasyon Bülteni’nin 17-23 Ekim tarih aralığını gösteren sayısını yayımladı. Türk Silahli Kuvvetlerinin (TSK) kimyasal silah kullandığına yönelik iddialara geniş yer verilen sayıda, iddiaların PKK sempatizanları tarafından yapılan bir dezenformasyon olduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesindeki Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından hazırlanan ‘Dezenformasyon Bülteni’nin üçüncü sayısı yayımlandı.

Gündemde yer alan çeşitli haberlerin seçilerek yalanlandığı bültenin bu sayısında, TSK’nin kimyasal silah kullandığına ilişkin haberlerin yalanlanmasına geniş yer ayrıldı.

‘İddiaların manipülatif ve gerçek dışı olduğu tespit edildi’

İlgili bölümde, “Terör örgütü PKK’nın propaganda araçları ve sempatizanlarının, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri kimyasal silah kullanıyor’ iddiası doğru değildir” dendi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Silahlı Kuvvetlerimizin bugüne kadar kimyasal silah kullanmak gibi bir taksiratı yoktur” açıklamasına yer verilerek konuyla ilgili iddialar yalanlandı.

“Türkiye bir NATO üyesidir ve envanterinde kimyasal silah bulunan ülkeler NATO’da yer alamazlar” ifadelerine yer verilen bölümde bu iddiayı ortaya atanların ‘PKK sempatizanı’ ve ‘terör örgütünün propagandı aracı’ olduğu kaydedildi ve “Bu dezenformasyon, çökme noktasına gelen terör örgütünün beyhude çırpınışlarıdır” dendi.

Devamında ise “17 teröristin kimyasal silah kullanımı sonucu öldüğü iddiası, bir teröristin baygınlık geçirdiği bir diğer teröristin ise gülme krizine girdiğini gösteren görüntülere dayandırılmaktadır. Görüntülerde 17 teröristin kimyasal silahla öldürüldüğü iddiasını destekleyen herhangi bir kanıt bulunmamaktadır […] PKK ve destekçileri, daha önce de benzer iddialarda bulunmuş, farklı zamanlarda ve farklı ülkelerde/bölgelerde çekilen görüntüleri ‘TSK’nın operasyon’ alanı şeklinde servis etmişlerdi. Bu iddiaların manipülatif ve gerçek dışı olduğu tespit edilmiştir.” açıklamasına yer verildi.

‘Haftanın yalanları’

Söz konusu bültende, ‘Haftanın yalanları’ başlığıyla yalanlanan diğer konular ise şunlar oldu:

  • “Türkiye, Tayfun Füzesi’nin Teknolojisini Kuzey Kore’den Alıyor” İddiası
  • “2011 Yılından Bu Yana Yüzlerce Suriyeli Milli Eğitim Kadrolarında Öğretmen Olarak İşe Başladı” İddiası
  • “Müteahhit Olmak İçin Sertifika Gerekmiyor” İddiası
  • “Kapadokya’ya Gelen Heyetin UNESCO ile İlgisi Yok Turistik Ziyaret Çarpıtılıyor” İddiası