Burak Yılmaz, 'Kişisel verilerim ihlal edildi' diyip telif hakkı ihlali bildirimi yaptı: Microsoft, T24'e erişimi kesti

Burak Yılmaz, 'Kişisel verilerim ihlal edildi' diyip telif hakkı ihlali bildirimi yaptı: Microsoft, T24'e erişimi kesti

Beşiktaş'ın geçici teknik direktörü Burak Yılmaz, "Burak Yılmaz, 'hamile eşini darp ettiği' iddiasına cevap verdi" başlıklı haberle kişisel verilerinin ihlal edildiğini söyleyerek T24'ü şikayet etti. Yılmaz'ın şikayeti sonrası T24'ün sanal sunucu hizmeti aldığı Microsoft, T24'ün tüm haberlerine erişimi kesti. Free Web Turkey'e konuşan T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, "14 yıldır biriken tüm içeriklerimize erişim durduruldu" dedi.

ALİ SAFA KORKUT

Beşiktaş'ın teknik sorumlusu Burak Yılmaz, 3 Haziran 2016'da yayımlanan "Burak Yılmaz, 'hamile eşini darp ettiği' iddiasına cevap verdi" başlıklı haber sebebiyle T24 hakkında "kişisel verilerinin ihlal edildiği" gerekçesiyle şikayette bulundu. Talep üzerine T24'ün sanal sunucu hizmeti aldığı Microsoft Azure, T24'ün tüm haberlerine erişimi kesti.

Ancak ilgili haberin "kişisel verilerini ihlal ettiğini" öne süren Yılmaz, şikayetini hem T24'e değil, T24'ün de kullandığı ve internet güvenliği ile içerik dağıtım hizmeti sunan alan adı sunucusu Cloudflare'e iletti hem de bunu kişisel veri ihlali üzerinden değil "telif hakkı ihlali" üzerinden yaptı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun'un 11'inci maddesince tanınan "veri sorumlusuna başvuru hakkı"nı kullanan Yılmaz, doldurduğu Veri Sorumlusuna Başvuru Formu'nu "telif hakkı ihlali bildirim formu" üzerinden Cloudflare'e gönderdi.

Başkaları tarafından barındırılan içerikleri kaldırma yetkisi bulunmayan Cloudflare de haklı bulduğu bu başvuruyu, bir sanal sunucu hizmeti olup veri barındırma ve paylaşma imkanı sunan, T24'ün de kullandığı Microsoft Azure'a iletti.

Kendisine iletilen bu telif hakkı ihlali bildirimini "Microsoft Azure Çevrimiçi Abonelik Sözleşmesi'nin ihlali" olarak değerlendiren Microsoft da 30 Ekim saat 22.00 itibarıyla T24'ün Azure aboneliğini askıya aldı ve okurlarının T24 içeriklerine erişimini engelledi.

zzzMicrosoft tarafından T24' gönderilen mail.

Microsoft'tan T24'e: 'Siz kim oluyorsunuz ulan?'

Bunun hukuka ve basın özgürlüğüne aykırı olduğunu belirten T24 yetkilileri de engelin kaldırılması için girişimlerde bulundu.

Sorunun çözülememesi üzerine T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin'i aradı. Akın, bir içeriğe ilişkin başvuru nedeniyle bütün sitenin içeriğine erişimin engellendiğini ve başvuruya ilişkin haberin onlarca mecrada halen yayında olduğunu söyleyerek sorunun bir an önce giderilmesini istedi.

T24'te yer alan habere göre Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin ise Akın'a "Beni bu saatte niye rahatsız ediyorsunuz, siz kim oluyorsunuz ulan! Beni bir daha aramayın" karşılığını verdi. T24, bu konuşmaya ilişkin kayıtları saklı tuttuğunu belirtti.

Burak Yılmaz: 'Böyle bir amacım yoktu, kusura bakmayın'

Burak Yılmaz ise kendisiyle temas kuran T24'e, "Sadece haberin kaldırılmasını talep ettim. Neden böyle oldu, anlayamadım. Üzüldüm, siteyi kapatmak gibi bir amacım yoktu, kusura bakmayın" dedi.

Akın: '14 yıldır biriken tüm içeriklerimize erişim durduruldu'

T24'ün, Microsoft temsilcileriyle yürüttüğü temasların ardından, saat 22.00'de kesilen T24 yayını, 4 saat 15 dakika sonra, saat 02.15'te erişime açıldı.

Free Web Turkey'e konuşan T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, Burak Yılmaz'ın, öncesinde hiçbir şekilde T24 ile iletişime geçmediğini söyledi. Akın, "Nitekim Yılmaz, dün gece T24 ile yazışmasında üzüntüsünü paylaştı ve T24'ün iletişimini bulamadığı için böyle bir yol izlediğini söyledi" dedi.

Akın, "Microsoft, halen T24'te ve onlarca haber mecrasında yayında olan ve hiçbir telif/kişilik hakkı ihlali içermeyen haberimiz nedeniyle T24'ün Azure sunucularını askıya aldı. Editör panelimize, T24'ün 14 yılda biriken bütün içeriklerine ve bu içeriklerin yedeklerine erişimi saatlerce durdurdu. Ardından da ilgili haberimizde hiçbir değişiklik yapmamamıza rağmen 4 saat 15 dakika sonra erişim engelini kaldırmak zorunda kaldılar." diye konuştu.

Microsoft'un, kendilerini hiç dinlemeden araştırma/soruşturma yapmadan böyle bir karar verdiğini söyleyen Akın, şöyle devam etti:

"Sadece bununla kalmadı ne yazık ki. T24'ün herhangi bir yargı kararı yokken, sadece tek içerikle ilgili bir bildirim yapılmışken, o içerikte de hiçbir sorun yokken bütün siteye erişim engellemesi yapıldığını bildirip engelin hızla kaldırılmasını istedik. Ancak o sırada Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin'den, anlaşılması mümkün olmayan bir hakaretle muhatap olduk. Türkiye'nin en etkili, yaygın haber mecralarından birine, anayasa ve basın özgürlüğüne aykırı erişim engelinin kaldırılması talebi üzerine Microsoft Türkiye Genel Müdürü'nün yanıtı 'Siz kim oluyorsunuz ulan! Bir daha beni aramayın' olabildi."