Free Web Turkey, son yıllarda Türkiye’de artan sansür uygulamalarının ve erişime engellenen internet sitelerinin sayısının artması ile ifade ve internet özgürlüklerine yönelik oluşan baskı sonucu ortaya çıkan bir projedir.

FreeWebTurkey E-bülten

Temmuz 2020

Bu bültende geçtiğimiz ay içinde web sitemizde yayınlanmış içerikleri bulabilirsiniz.

Sosyal medyaya sansür düzenlemesi Mecliste kabul edildi

21 Temmuz Salı günü Meclis Başkanlığına sunulduktan sonra 24 Temmuz Cuma günü TBMM Adalet Komisyonundan geçen ve 29 Temmuz Çarşamba sabahı Meclis Genel Kurulunda kabul edilen yasaya göre;
  • Sosyal ağlar Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacak
  • Türkiye’deki kullanıcıların kişisel verileri Türkiye’de tutulacak, talep edildiği takdirde bu veriler çeşitli kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak
  • Şartlara uymayan sosyal ağlara önce 1 milyon TL’ye kadar idari para cezası, sonra sansür, ardından reklam yasağı, ve son olarak da bant genişliğinin %90’a kadar daraltılması gibi yaptırımlar uygulanacak
  • Hukuka aykırı olduğu tespit edilen içerikler, erişim engelinin yanı sıra hakim kararıyla kaldırılacak

Yeni düzenlemenin kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Sosyal Medya Düzenlemesi: Yasanın çerçevesi dar çizilmeli

AKP iktidarının sosyal medya ile sınavı yeni değil. Dönemin Devlet Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış, Ocak 2011’de katıldığı bir toplantıda Twitter’ın bireysel bir sosyal mecra olduğunu, orada yazılan şeylerin o bireyin dışında kimseyi bağlamaması gerektiğini söylüyordu. Hatta eski Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’ten naklen, ülkeye bir de ünlü söz kazandırmıştı: “Bu Twitter cıvıtır.”

Geçtiğimiz hafta Mecliste kabul edilen yasa teklifi hakkında Banu Tuna’nın kaleme aldığı değerlendirme için tıklayınız.

 

Sosyal Medya Yoksa Haberin Olmayacak

Free Web Turkey Platformu olarak temel hak ve özgürlüklerimizin internette kullanımını engelleyen düzenleme girişimlerini reddediyor, tüm yurttaşların yanı sıra üniversiteleri, şirketleri, ticaret odalarını, belediyeleri, kamu kurumları ve benzerlerini sansür düzenlemelerine karşı çıkmaya çağırıyoruz.

Yeni sosyal medya yasasına ilişkin yayınladığımız ortak açıklamayı okumak için tıklayınız.

 

Sahipsiz ve ‘temsilci atayamayan’ bir sosyal ağ: Mastodon

Gayri merkezi internet yapıları emekleme çağında ve bu tür pratiklere geçiş elbette bir app yükleyip hayata devam etmek kolaylığında değil. Ancak ülkemizde sosyal medya platformlarına getirilen yasaklar da göz önünde bulundurulunca, sayıları gittikçe artan gayri merkezi ağ yapılarından biri olan Mastodon’a göç etmek bu yönde atılabilecek bir ilk adım olabilir.

Barış Altıntaş’ın yeni sosyal medya yasasını takiben kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayınız.

 

Temmuz ayı Sansür Gündemi

Temmuz ayında aralarında Cumhuriyet, Halk TV, Tele1, Evrensel, Kızıl Bayrak, BirGün, Sözcü, Odatv ve dokuz8’in haberlerinin de bulunduğu birçok haber ve paylaşım erişime engellendi. Engellenen içeriklerin tam listesine ulaşmak için tıklayınız.

 

 

Bu e-postaları alma biçiminizi değiştirmek ister misiniz?
Tercihlerinizi güncelleyebilir veya bu listeden çıkabilirsiniz.

Bültenimize abone olmak için tıklayınız.