Free Web Turkey, son yıllarda Türkiye’de artan sansür uygulamalarının ve erişime engellenen internet sitelerinin sayısının artması ile ifade ve internet özgürlüklerine yönelik oluşan baskı sonucu ortaya çıkan bir projedir.

FreeWebTurkey E-bülten

Mart-Nisan 2020

Aşağıda sansür gündemiyle ilgili olarak web sitemizde yayınlanmış söyleşi ve haberleri bulabilirsiniz.

Covid-19 haberlerine ve paylaşımlarına sansür

Mart ve Nisan aylarında koronavirüs (Covid-19) haberleri yapan gazeteciler ve paylaşım yapan sosyal medya kullanıcıları soruşturma veya gözaltıyla karşılaştı. İfade verdikten sonra serbest bırakılan kullanıcılar da olurken gazeteci Hakan Aygün attığı tweet sebebiyle tutuklandı.

 

Sansür Gündemi (13 - 20 Nisan)

19 internet sitesine ve 2 habere erişim engeli getirildi.
3 yayın organına para cezası verildi.
1 yurttaş sosyal medyada paylaşılanları beğendiği için ifade verdi.

 

Free Web Turkey Platformu basın açıklaması

İfade özgürlüğü kısıtlanamaz. Sosyal medya sansürlenemez. Sansürsüz internet için tüm internet kullanıcılarını tepkisini göstermeye çağırıyoruz. #internetyaşamdır.

 

Politik Doğruculuk, Sansür ve Sanat Sabotaj

Barış Büyükakyol

Mizah yahut her tür ifade, politik doğruculuk ekseninden kurtulmadan rüyalarımızda görünmez. REM’lerimizi daha eğlenceli hale getirebilecek yegane “şey” gerçekten sansürsüz olan rengarenk karanlıktır (karanlık bir övgü sözcüğüdür). Hem dijital alan hem de harici; özgürlük iddiacıları tarafından uygulanan, politik doğruculuk ve popülizmin sonucu olarak oto-sansür, sansür ve buna dair devlet yaptırımları ile donatıldığı sürece sansürün ilkesel reddini barındıramayacaktır.

 

İnternette anonim kalmak mümkün mü?

Elif Akgül

Serhat Koç: “Mahremiyetin korunması mevzuatın yanı sıra mahremiyet koruma teknolojilerini gerektirir. Tamamen bilgisayarlaşmış bir toplumda mahremiyet ciddi bir tehlike altında ve sadece mevzuat ile korunamaz. Sitelere üye olunurken verilen “izinlerle” mahremiyet çoktan ihlal ediliyor.”

 

COVID-19 sansürü halk sağlığını tehlikeye atıyor

Deniz Barış

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nden Oya Özarslan: “COVID-19 salgını sürecinde otoriter rejimlerde bilgi paylaşımı mekanizmasındaki eksiklikler, önlem almayı geciktiren bir faktöre dönüştü. Daha önce gazetecilere, aktivistlere uygulanan sansürleri gördük. Ama burada bire bir halk sağlığını etkileyen bir sansür ve yıkıcı sonuçları ile karşılaştık. Hem de tek bir ülke veya bölgede değil tüm dünyayı etkileyen bir tehlike haline geldi.”

 

“Sosyal ağ”lara sansür geliyor

Deniz Ulaş

İktidarın koronavirüs salgını sürecinde “işten çıkarmaları” yasaklamak iddiasıyla hazırladığı yasa taslağından YouTube, Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin “fişini çekme” hamlesi çıktı. Taslağa göre, günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacak. Temsilci belirlemeyen ve bunu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bildirmeyen sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 95 oranına kadar daraltılabilecek.

 

Mızrak çuvala; internete sansür, torbaya sığmadı

Bülent Mumay

Gündemin Koronavirüs’e kilitlenmesi nedeniyle, normal zamanlarda büyük tepkilere yol açabilecek düzenlemeleri hayata geçirmek, salgının gölgesi altında otoriterliği yükseltecek yeni adımlar atmak gibi… Bunun için Erdoğan’a çokça benzetilen Macar lider Orban’ın yaptığı gibi parlamentonun yetkilerini askıya almaya da gerek yok. Çünkü Türk tipi başkanlık sistemiyle zaten ülke tek imzayla yönetilebilir hale geldi. Yasalar ya işlevsizleşen Meclis’ten geçiyor ya da Saray’ın kararnameleriyle tek imzalı düzenlemeler hayata geçiriliyor.

 

Sosyal Medyayı Meydanlaştıranlar

Haluk Kalafat

İnsanların haklarını aramak için çıktıkları meydanların yerini bir süredir sosyal medya aldı. Salgın nedeniyle sokağa çıkmak yerine dijital eylem yapanlarla konuştuk.

 

Sosyal medya kati sansürden paçayı yine kurtardı, ama şimdilik!

Elif Akgül

Garo Paylan: “Bu sosyal medya platformları uluslararası platformlar. Serverların Türkiye’ye getirilmesi gibi bir durumu kabul etmeyeceklerdir. Yüzde 95 veri kısıtlaması demek o yapının kapatılması demek. Bu yasa “Çinleşme yasası”.
Serhat Koç: “Google aramasında ilk sırada çıkan ücretsiz ve sponsorlu VPN hizmetlerinin çoğunun Türkiye hükümeti ile anlaşması var. Bunları kullandığınız anda internet trafiği bilginiz yetkililere gidiyor.”

 

AYM’den Sendika.Org için ihlal kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), 5 yıldır erişim yasağı bulunan sendika.org haber sitesinin tümünün erişime engellenmesi nedeniyle ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, ilgili sulh ceza hakimliğinden sitenin erişime açılmasını istedi. Sendika.Org 25 Temmuz 2015 tarihinden itibaren bugüne kadar 62 kez erişime engellenmişti.

 

 

Bu e-postaları alma biçiminizi değiştirmek ister misiniz?
Tercihlerinizi güncelleyebilir veya bu listeden çıkabilirsiniz.

Bültenimize abone olmak için tıklayınız.