Free Web Turkey, son yıllarda Türkiye’de artan sansür uygulamalarının ve erişime engellenen internet sitelerinin sayısının artması ile ifade ve internet özgürlüklerine yönelik oluşan baskı sonucu ortaya çıkan bir projedir.

FreeWebTurkey E-bülten

Haziran 2020

Bu bültende sansür gündemiyle ilgili olarak web sitemizde yayınlanmış söyleşi ve haberleri bulabilirsiniz.

Kişisel verileriniz siyasi veridir

Rachel Wilkinson

Telefonlarımız, tabletlerimiz, bilgisayarlarımız, indirdiğimiz uygulamalar, kullandığımız sosyal medya platformları tabiatları gereği şahsımıza özeldir. Tüm bu teknolojiler bize ne izleyeceğimizi, ne dinleyeceğimizi ya da ne hakkında okuyacağımızı seçme şansı tanıdı ki bunların içeriği aklınıza gelen her şey olabilir. Ancak tüm bu çevrimiçi teknolojiler arasında alışkanlıklarımız ve tercihlerimizle ilgili kişisel verileri kim topluyor ve bunları kim kullanıyor? Başka kimler canlı akışımızda (live feed) karşımıza neyin çıkacağını belirliyor? Ve ne ölçüde? Dahası, bu kişisel tercihlerimiz siyasi amaçlar için kullanılıyor olabilir mi?

 

Free Web Turkey platformu gazeteciler için dijital güvenlik eğitimi düzenledi

Free Web Turkey platformunun Duvar Gazetesi çalışanlarına yönelik gerçekleştirdiği eğitimi bilişim avukatı Serhat Koç ve özgür yazılım uzmanı Barış Büyükakyol verdi, gazetecilerin dijital güvenliği ve internet yasaklarının hukuki boyutu ele alındı

Free Web Turkey platformu 22 Haziran Pazartesi günü Duvar Gazetesi’nden 6 gazeteciye dijital güvenlik ve internet yasaklarıyla ilgili eğitim verdi. Bilişim avukatı Serhat Koç ve özgür yazılım uzmanı Barış Büyükakyol’un eğitmen olarak katıldığı eğitimde gazetecilerin daha güvenli iletişim kurmaları için kullanabileceği uygulamalardan bahsedilirken, engellenen sitelerle ilgili hukuki süreç de anlatıldı.

 

AKP’nin ‘dijital dönüşüm’ stratejisi: hedefte sosyal medya yasası ve Z kuşağı seçmen var

Deniz Ulaş

7 milyona yakın seçmen 2023’te ilk kez oy kullanacak. AKP, hazırladığı 94 sayfalık ‘Dijital Dönüşüm’ strateji raporunda bu seçmene hitap etmenin yolunu arıyor, sosyal medyaya yönelik yeni yasa tasarısı ve ‘siber vatan’ fikrine dair çalışmaları tanıtıyor

Uzun süredir sosyal ağları denetim altına almayı isteyen AKP, bunun altyapısını hazırlamak için yürüttüğü çalışmayı tamamladı. “Dijital Dönüşüm ve Yeni Medya Düzeni” başlığıyla 94 sayfalık bir rapor hazırlayan AKP Tanıtım ve Medya Başkanlığı, raporda Türkiye’de sosyal ağların ve içeriklerinin nasıl kontrol altına alınacağını ve bu konuda nasıl kamuoyu oluşturulacağını adım adım planladı.

 

Pandemide gözetim: Korona uygulamaları büyük risk içeriyor

Elif Akgül

Pandemi nedeniyle yurttaşların kullandığıtemas izleme uygulamalarının getirdiği riskleri Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çayır ile konuştuk

COVID-19 pandemisi ile ilgili en büyük sorunlardan biri salgınla mücadelede kullanılan gözetim teknolojilerinin kişilerin mahremiyetini riske atması. Konum verileri, sağlık bilgileri gibi birçok kişisel bilgiye ulaşan “virüsle mücadele” uygulamaları özel hayatın gizliliği, kişisel verilerin güvenliği konusunda endişe yaratıyor. Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çayır, “Korona uygulamaları aracılığıyla toplanabilecek temas ve sağlık verileri nedeniyle büyük bir risk içerir” diyerek uyarıyor.

 

Torbalara sığmadı, müstakil geliyor: Z kuşağına sansür, Z raporu getirir

Bülent Mumay

İktidarın internet yasası telaşının altında ne yatıyor? Türkiye’deki mevcut yasalar, sanal alemdeki suçları hali hazırda cezalandırıyor. Dijital dünyada mesajlar da alternatif kanallardan ilgilisine bir şekilde ulaşıyor. Hükümet buna rağmen ne yapmak istiyor?

 

Sansür Gündemi – (30 Mayıs-5 Haziran)

- Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun belediyenin borcuna karşılık ibadet alanını gizli şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devrettiği iddiaları hakkındaki habere erişim engeli getirildi.
- Başkentgaz’ın, Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı TÜRGEV’e bağış yaptığı haberlere erişim engeli getirildi.
- Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun‘un ‘boğazdaki kaçak yapılarının’ İBB tarafından yıkılmasına ilişkin Sol Haber’in haberi mahkeme kararıyla erişime engellendi.

 

Sansür Gündemi – (6-12 Haziran)

- 8 Haziran’da gözaltına alınan TELE1 Ankara Temsilcisi, gazeteci İsmail Dükel adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken OdaTV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız tutuklandı.
- Oba Makarna Gaziantep’teki fabrikasında 26 işçide koronavirüse rastlandığı yönündeki haberlere erişim engeli kararı aldırttı.
- Sosyal medya paylaşımlarından dolayı 10 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Eş zamanlı baskınlarla 8 kişi gözaltına alındı. Kullanıcıların ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ içerikli paylaşımlar ve ‘terör örgütü propagandası’ yaptığı öne sürüldü.

 

Sansür Gündemi – (13-19 Haziran)

- Can Dündar‘a ait olan ve internetten yayın yapan “Özgürüz Radyo” ve “ozguruz20.org” internet sitesi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) mahkeme tarafından erişime kapatıldı.
- Cumhuriyet Gazetesi’nin Gaziantep Şehitkamil Belediyesi ile ilgili yaptığı 2 farklı habere erişim engeli getirildi.
- Oba Makarna’nın talebiyle alınan 2 farklı karar ile 32 haber, 69 tweet, 14 Facebook ve 2 Instagram içeriğine erişim engellendi.
- Sözcü Gazetesi’nden Serpil Yılmaz’ın “Covid-19 ‘Destek’ TIR’ından 200 milyon dolarlık hesap çıktı” haberi erişime engellendi. Başka sitelerde de yer alan aynı habere erişim engeli getirildi.
- Altı farklı Ekşi Sözlük başlığındaki içeriklere erişim engellendi.

 

 

Bu e-postaları alma biçiminizi değiştirmek ister misiniz?
Tercihlerinizi güncelleyebilir veya bu listeden çıkabilirsiniz.

Bültenimize abone olmak için tıklayınız.