Free Web Turkey, son yıllarda Türkiye’de artan sansür uygulamalarının ve erişime engellenen internet sitelerinin sayısının artması ile ifade ve internet özgürlüklerine yönelik oluşan baskı sonucu ortaya çıkan bir projedir.

FreeWebTurkey E-bülten

Eylül 2020

Bu bültende geçtiğimiz ay içinde web sitemizde yayınlanmış içerikleri bulabilirsiniz.

Free Web Turkey 'dijital alanda gözetim ve sansür farkındalığı eğitimi' düzenledi

Free Web Turkey platformu, farklı mesleki arkaplana sahip içerik üreticilerinin katıldığı bir eğitim düzenledi. İki oturumdan oluşan eğitimde, katılımcılara dijital ortamda anonim kalmak için ne gibi adımlar atabileceklerinin yanı sıra, hukuki açıdan erişim engellerinin nasıl işlediği, güncel sansür biçimleri ve yeni düzenleme ile onları neyin beklediği anlatıldı.

Eğitimin detaylı programına ulaşmak için tıklayın.

İlk oturum, İstanbul hackerspace kurucusu ve deneyimli Sistem Yöneticisi Barış Büyükakyol’un katılımcılara Türkiye’deki ilk sansür uygulamalarının nasıl uygulandığını anlatmasıyla başladı. Ardından, İnternet İçerik Düzenleme Çalıştayı’ndan bahseden Büyükakyol, web sitelerinin tamamı yerine bir kısmının engellenmesi fikrinin çalıştaya katılan herkes tarafından kabul gördüğünü ve böylece URL filtreleme uygulamasının işleme konulduğunu belirtti. Sansür ve gözetim arasındaki ilişkiye dikkat çeken ve gözetim mekanizmasının barındırdığı tehlikenin daha büyük olduğunu vurgulayan Büyükakyol, katılımcılara ‘sansürden beri’ kullanım pratiklerini örneklendirerek anlattı.

Uzun yıllardır basın ve ifade özgürlüğü alanlarında çalışan avukat Ali Deniz Ceylan’ın yürüttüğü ikinci oturumda ise 5651 sayılı kanunun güncel bir değerlendirmesi yapıldı ve içerik üreticilerinin karşılaşabileceği dava tipleri anlatıldı. Bu kapsamda kanunun en sık uygulamaya konulan maddelerinin 8, 8a, 9 ve 9b maddeleri olduğunun altını çizen Ceylan, bu maddelere ilişkin Anayasa Mahkemesi (AYM) pilot kararlarının mevcut olduğunu fakat uygulamada sulh ceza hakimliklerinin bu kararları dikkate almadığını anlattı. 5651 sayılı kanunda bu dört madde üzerinden işleyen bir sansür mekanizması olduğunu söyleyen Ceylan, kanunla ilgili iki temel sorunun olduğunu söyledi, “İlk sorun metnin gerçekten sorunlu olması. İkinci sorun ise uygulamanın sulh ceza mahkemelerinin elinde olması” diye konuştu.

 

Sansür Gündemi

Eylül ayı boyunca en fazla ‘kişilik hakları ihlali’ olmak üzere, aralarında ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunmasının’ da bulunduğu birtakım gerekçelerle çok sayıda haber, içerik ve sosyal medya paylaşımı erişime engellendi. Bunun yanı sıra LGBTİ+ arkadaşlık ve tanışma sitesi gabile.com’a, Yeni Yaşam gazetesi Siyasi Haber, Mezopotamya Ajansı ve Sendika.Org web sitelerine de ‘koruma tedbiri’ uygulaması kapsamında erişim engeli getirildi.

Sansür Gündemi (31 Ağustos - 6 Eylül)

Sansür Gündemi (7-13 Eylül)

Sansür Gündemi (14-20 Eylül)

Sansür Gündemi (21-27 Eylül)

 

 

Bu e-postaları alma biçiminizi değiştirmek ister misiniz?
Tercihlerinizi güncelleyebilir veya bu listeden çıkabilirsiniz.

Bültenimize abone olmak için tıklayınız.