Free Web Turkey, son yıllarda Türkiye’de artan sansür uygulamalarının ve erişime engellenen internet sitelerinin sayısının artması ile ifade ve internet özgürlüklerine yönelik oluşan baskı sonucu ortaya çıkan bir projedir.

FreeWebTurkey E-bülten

Ekim 2020

Bu bültende geçtiğimiz ay içinde web sitemizde yayınlanmış içerikleri bulabilirsiniz.

Free Web Turkey’den “Sansüre karşı farkındalık ve hukuki mücadele” eğitimi

Free Web Turkey platformu, 24 Ekim Cumartesi günü Türkiye’nin önde gelen bağımsız medya kuruluşlarından biri olan Mezopotamya Ajansı’na (MA) yönelik gazeteciler için “Sansüre karşı farkındalık ve hukuki mücadele” programı düzenledi. Avukat Ali Deniz Ceylan ve iletişim uzmanı Şevket Uyanık eğitmenliğinde gerçekleşen programda MA muhabir ve editörleriyle 5651 sayılı yasaya ilişkin güncel bir değerlendirmenin yanı sıra dijital güvenlik ve mahremiyet araçlarına ilişkin teknik bilgiler paylaşıldı.

 

Sansür Gündemi

Ekim ayı boyunca en fazla “kişilik hakları ihlali” olmak üzere, aralarında “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” da bulunan birtakım gerekçelerle çok sayıda haber, içerik ve sosyal medya paylaşımı erişime engellendi. Rudaw.net, Jinnews, Yeni Demokrasi gazetesi ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) web sitelerinin yanı sıra Fırat Haber Ajansı (Ajansa Nûçeyan a Firatê, ANF) resmi Twitter hesabına da erişim engeli getirildi. Ek olarak, 13 Ekim tarihli bir kararla “Berû: Klakson Borîzan û Birt” adlı Kürtçe tiyatro oyununun gösterimi süresiz olarak yasaklandı.

Detaylar için aşağıdaki linklerden her pazartesi yayınladığımız Sansür Gündemi’ne göz atabilirsiniz:

Sansür Gündemi (5-11 Ekim)

Sansür Gündemi (12-18 Ekim)

Sansür Gündemi (19-25 Ekim)

Sansür Gündemi (26 Ekim-1 Kasım)

 

 

Bu e-postaları alma biçiminizi değiştirmek ister misiniz?
Tercihlerinizi güncelleyebilir veya bu listeden çıkabilirsiniz.

Bültenimize abone olmak için tıklayınız.