Free Web Turkey, son yıllarda Türkiye’de artan sansür uygulamalarının ve erişime engellenen internet sitelerinin sayısının artması ile ifade ve internet özgürlüklerine yönelik oluşan baskı sonucu ortaya çıkan bir projedir.

FreeWebTurkey E-bülten

Ağustos 2020

Bu bültende geçtiğimiz ay içinde web sitemizde yayınlanmış içerikleri bulabilirsiniz.

Samizdat

Martin Puchner’ın kitabından alınarak yerelleştirilen, seri halinde yayınladığımız bu makale; ağın bugün kullandığımız hali için onu özgürleştirecek benzetmenin matbaa değil, samizdat olduğunun zamansız kanıtlarındandır.

Serinin birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerini web sitemizden okuyabilirsiniz.

 

Türkiye’de dijital sansürün kısa tarihçesi

İktidar, zannettiğiniz gibi hükümetten değil, devasa bir sistemden oluşuyor. Kimin hükümet olduğu değil önemli olan, sistemin özü önemli. O yüzden bu kısa tarihte de bir “devamlılık” görüyorsunuz.

Barış Büyükakyol’un Türkiye’de dijital sansürün tarihi üzerine kaleme aldığı yazının tamamını okumak için tıklayınız.

 

İnternet çağında demokrasi karşılaşmaları: Unutulma hakkına karşı gerçeği bilme hakkı

Her geçen gün bilgi, farklı yollarla ve farklı kanallar aracılığıyla otoriterizme, suça, eşitsizliğe, yoksulluğa karşı mücadelede güçlü bir araca dönüşüyor. İnternetin kullanımı ise bilgiye erişimi daha da mümkün kılıyor ve dolayısıyla kolektif eylemleri, siyasi katılımı ve gerçeği bilme hakkını kuvvetlendiriyor. Hatta birçok olayda görüldüğü gibi internet gözaltı, tutuklama gibi koruma tedbirlerinin uygulanmasını ve devlet makamları tarafından soruşturmaların etkililiğinin artırılması konusunda sorumluluklar alınmasını teşvik ederek mağdurun adalete erişiminde önemli bir işlev görüyor.

Zelal Pelin Doğan’ın yeni sosyal medya düzenlemesi ile kişilere ‘unutulma hakkı’ tanınmasına ilişkin kaleme aldığı yazının tamamını okumak için tıklayınız.

 

Sansür Gündemi

Ağustos ayının ilk haftasında, aralarında Show Ana Haber, Sendika.Org, ArtıGerçek.Net ve Kızıl Bayrak haberlerinin de bulunduğu çok sayıda haber ve paylaşıma erişim engeli getirildi. Bu haberlerin bazıları Gaziantep Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ali Gür hakkında çıkan ‘belgede sahtecilik’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından soruşturma açılması hakkında iken, diğerleri Cezayir Demir Çelik Fabrikası’nda çalışan Harun Zengin’in şüpheli ölümü, ve Denizli’de bir ilçe belediyesinde gerçekleştiği iddia edilen yolsuzluk iddiaları hakkındaydı. Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşen bir başka sansür uygulaması da, gay sosyal ağı Hornet’e erişim engeli getirilmesi oldu. Geçtiğimiz ayın ilk haftasının sansür gündemine ulaşmak için tıklayınız.

Ağustos ayının ikinci haftasında aralarında Cumhuriyet, BirGün, Solhaber, ArtıGerçek.Net ve Oda TV haberlerinin de bulunduğu birçok habere erişim yasağı getirilirken, JinNews ve ÖzgürüzRadyo web siteleri de erişime engellendi. Erişime engellenen içerikler arasında Batman’da haksız şekilde toplu işten çıkarma yapan Tempo Çağrı Merkezi hakkında yapılan haberlerin yanı sıra, Tarım Kredi Kooperatifleri Birliğinde yaşanan usulsüzlüklere ilişkin haber ve yazılar yer alıyor. Ağustos ayının ikinci haftasının sansür gündemine ulaşmak için tıklayınız.

Ağustos ayının üçüncü haftasında, aralarında Sabah, Takvim, Yeni Şafak, Solhaber ve Halk TV haberlerinin de bulunduğu birçok içerik erişime engellendi. Bunlar arasında sosyal medyada da çokça tartışılan, tecavüz faili ve hükümlüsü milli güreşçi Recep Çakır’ın hakkında yapılan haberler, Hulusi Akar’ın ‘İBDA-C lideri’ olarak anılan Salih Mirzabeyoğlu’nun mezarını ziyaret etmesiyle ilgili haberler yer alıyor. Ağustos ayının üçüncü haftasının sansür gündemine ulaşmak için tıklayınız.

Ağustos ayının son haftasında Cumhuriyet Halk Partisi genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba’nın Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında yazdığı tweet erişime engellendi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir yurttaşın ‘Twitter’a TC kimlik numarası ile girilsin’ önerisine ‘O da olacak inşallah’ diye karşılık verdi. Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından internetin yavaşlaması ve ABD Başkanı Donald Trump’a açılan dava hakkında detayları öğrenmek için tıklayınız.

 

 

Bu e-postaları alma biçiminizi değiştirmek ister misiniz?
Tercihlerinizi güncelleyebilir veya bu listeden çıkabilirsiniz.

Bültenimize abone olmak için tıklayınız.