Free Web Turkey, son yıllarda Türkiye’de artan sansür uygulamalarının ve erişime engellenen internet sitelerinin sayısının artması ile ifade ve internet özgürlüklerine yönelik oluşan baskı sonucu ortaya çıkan bir projedir.
 
 
E-bülten Şubat 2020
 
 
 
İnternet sansürüne karşı Free Web Turkey platformu kuruldu
 
 
 
Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) internet sansürüne karşı yürüttüğü Free Web Turkey projesi kapsamında Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) ve Alternatif Bilişim Derneği (Altbilişim), istanbul hackerspace ve SUB Yayın’ın da katılımıyla Free Web Turkey platformu kuruldu. Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.
 
 
 
Leman’ın Berat Albayrak karikatürüne erişim engeli getirildi
 
 
 
Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Leman Dergisi’nin, ‘Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazisi olduğu ortaya çıktı’ başlıklı karikatürüne erişim yasağı getirildi. Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.
 
 
 
Haber Erciş’e uygulanan erişim engeli mahkeme kararıyla kaldırıldı
 
 
 
Van’ın Erciş ilçesinde internet üzerinden yayın yapan www.haberercis.com haber platformuna Türkiye’de uygulanan erişim engeli kaldırıldı. Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.
 
 
 
Sanal alem vurup geçti, devletin dayağı bitmiyor
 
 
 
Dijital çağın muhtemelen en büyük ve en kolektif kâbusu, bilgisayarların 2000 yılına girildiğinde patlama ihtimaliydi. Yaşı yetmeyenler için hatırlatmakta fayda var; bilgisayar yazılımlarının milenyuma hazır olmadığı, 1999’un 2000’e dönmesiyle dijital her şeyin altüst olacağı endişesi vardı hemen hemen herkeste. Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.
 
 
 
İçerik engelleme ve Türkiye pratiği
 
 
 
Türkiye, hemen her gün yasaklanan bir site, erişime engellenen bir haberle güne uyanmaya alışkın bir ülke haline geldi. Bu tablonun oluşmasında kanun yapıcıların, kanunu uygulayanların ve ülkedeki demokratik standartların ortak payı var. Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.
 
 
 
Evinde ölü bulunan ‘Yeldana Kaharman’ hakkındaki Ekşi Sözlük başlığına erişim engeli
 
 
 
İstanbul 5’inci Sulh Ceza Hâkimliği, Elazığ’da şüpheli şekilde evinde ölü bulunan Kırgızistanlı gazeteci Yeldana Kaharman için Ekşi Sözlük’te açılan başlığa erişim engeli getirdi. Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz
 
 
 
Erişim yasağı getirmek bir gün, sansürü kaldırmak yıllar alıyor
 
 
 
Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü, sistematik olarak olarak saldırı altında. Bu tehditlerin başında, internet üzerinden haberlere uygulanan erişim engelleme kararları geliyor. Sulh ceza hakimlikleri, talep üzerine bir habere “gerekçesiz” şekilde bir günde sansür kararı alabiliyor. Bu yasak kararını kaldırmak ise uzun bir hukuksal mücadele gerektiriyor. Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.
 
 
 
 
www.freewebturkey.com
 
Bu e-postaları alma biçiminizi değiştirmek ister misiniz?
Tercihlerinzi guncelleyebilir veya bu listeden çıkabilirsiniz.

Bültenimize abone değilseniz adresinden kayıt olabilirsiniz.