BTK, 16 VPN servisine erişim engeli getirdi

BTK, 16 VPN servisine erişim engeli getirdi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet servis sağlayıcıları ve mobil operatörlere gönderdiği yazıyla 16 VPN servisine erişimi engelletti.

Türk İnternet yazarı Füsun Sarp Nebil'in "BTK yine VPN kapattırdı" başlıklı yazısına göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), popüler VPN uygulamalarına erişimin engellenmesi için internet servis sağlayıcıları ile mobil operatörlere yazı gönderdi.

İnternet servis sağlayıcıları ve mobil operatörler de bu talebi kabul etti ve VPN servisleri Proton VPN, Surfshark VPN, Super VPN, VPN Unlimited, IPVanish VPN, VPN365, CyberGhost VPN, HideMe VPN, PureVPN, ZenVPN, Psiphon, TunnelBear VPN, Snap VPN, Hotspot Shield, Secure VPN ve SurfEasy VPN uygulamalarına erişim engeli getirildi.

25 Kasım'da gönderdiği yazıda BTK'nın talepleri erişim engeliyle de sınırlı kalmadı. Kurum, aynı zamanda alternatif erişim yöntemlerinin sürekli olarak takip edilmesi ile erişim trafiği ve miktarındaki değişimin izlenmesi ve raporlanmasını da istedi.

BTK'nın talebiyle erişim engeli getirilen VPN servisleri ve onların alan adları ise şunlar:

Proton VPN, engeli doğruladı

Dünyanın en güvenilir ve popüler VPN servislerinden biri olan Proton VPN de Türkiye'den kendilerine erişim engeli uygulandığını doğruladı.

Bir kullanıcının Twitter üzerinden sorduğu "Türkiye'den internet sitenize bağlanmaya çalışıyorum ancak erişemiyorum. Bir problem mi var?" sorusuna yanıt veren Proton VPN, "Maalesef Türkiye'deki bazı internet servis sağlayıcıları yakın zamanda Proton'u engellemeye başladı" dedi. Proton VPN, çözüm olarak da GitGub'dan Proton VPN uygulamasının indirilmesini önerdi. Ancak bu çözüm sadece Android kullanıcıları için geçerli.

VPN nedir?

Kullanıcının internet üzerindeki faaliyetlerini anonimleştirerek gerçek IP adresini gizleyen VPN hizmetleri, kullanıcılara güvenli bir bağlantı sağlamak için internet trafiğini şifreler. Bu, kişisel veya hassas verilerin güvenliğini artırır ve bilgisayar korsanlarının, casus yazılımların veya kötü niyetli kişilerin verilere erişimini zorlaştırır.

Bazı ülkeler veya kuruluşlar belirli web sitelerini veya içerikleri erişime engelleyebilir. VPN uygulamaları, kullanıcılara coğrafi sınırlamaları aşma veya sansürlenmiş içeriklere erişim imkânı sunar.