Haberler

Basın Özgürlüğü Raporu: ‘Yolsuzluk ve usulsüzlük haberlerine getirilen erişim engelleri Ağustos ayına damga vurdu’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Ağustos ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nu paylaştı. Çakırözer, televizyon kanalları ve internet gazetelerine uygulanan sansüre dikkat çekerken iktidar vekilleri ile yöneticilerine yönelik ‘yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin haberlere’ getirilen erişim engellerinin Ağustos ayına damga vurduğunu söyledi.

CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, her ay için hazırlayıp düzenli olarak kamuoyuyla paylaştığı Basın Özgürlüğü Raporu’nun Ağustos ayını gösteren verilerini de açıkladı. 

Ağustos ayında İletişim Başkanlığı bünyesinde ‘Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’ kurulmasına dikkat çeken Çakırözer, raporda “Geçtiğimiz Nisan ayında ‘dezenformasyonla mücadele’ gerekçesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunulan ama muhalefetin, gazetecilerin ve meslek odalarının daha fazla sansüre neden olacağı için tepki gösterdiği yasanın TBMM’den geçmeden bu merkezin kurulması tepkilere neden oldu.” ifadelerine yer verdi.

Çakırözer, raporda haberlere erişim engeli getirilmesine de değindi. Ağustos ayında erişim engeli getirilen haberleri tek tek sıralayan Çakırözer, raporda “İktidar vekilleri ile yöneticilerine yönelik ‘yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin haberlere’ getirilen erişim engelleri Ağustos ayına damgasını vurdu. Sahte mahkeme kararlarıyla erişim engeli getirilen haberlere getirilen erişim engeli haberine de erişim engeli getirildi. Etkin Haber, Yeni Demokrasi, Komun Dergi ve Kızıl Bayrak ile İfade Özgürlüğü Derneği web sitesindeki içerikler Ağustos ayında da erişime engellendi.” ifadelerini kullandı.

‘Amaç tamamen halkın gerçeklerden haberdar olmasının önüne geçmek’

Çakırözer, raporda Ağustos ayında 25 farklı içerikteki onlarca habere erişim engelli getirildiğine dikkat çekerken raporla ilgili değerlendirmesinde, “İktidar seçimler yaklaştıkça çareyi daha fazla baskıda, daha fazla cezalandırmada buluyor. Gazetecilerin, meslek örgütlerinin ve muhalefetin baskısıyla sansür yasasını TBMM’den geçiremeyenler sarayda ‘Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’ kuruyor! Amaç tamamen halkın gerçeklerden haberdar olmasının önüne geçmek! Artan baskı, sansür ve cezalandırmalar basın özgürlüğü ve demokrasiye daha fazla zarar veriyor! İhtiyacımız ne sansür, ne de cezalar! İhtiyacımız gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştirecek ve haberin özgürce dolaşımını sağlayacak bir demokrasi ve özgürlükler ortamı” dedi.