Haberler

AYM, Wikipedia’ya erişim yasağını ifade özgürlüğü ihlali saydı

Ankara – Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, internet ansiklopedisi Wikipedia’nın tamamına erişimin engellenmesinin hak ihlali olduğuna karar verdi. Mahkeme, sitenin erişime açılmasını istedi.

Wikipedia, Türkiye’de yaklaşık iki buçuk yıldır yasaklıydı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 29 Nisan 2017 tarihinde internetin en büyük ansiklopedisi konumunda olan Wikipedia’ya erişimin engellenmesine karar vermişti. Türkiye’yi terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmamasını gerekçe gösteren karar, 5651 Sayılı Kanun’un 8/A maddesine göre alınmıştı. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, daha sonra BTK’nin bu kararını onadı. BTK, o dönem konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu değerlendirmeyi yapmıştı:

“Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır.”

Wikipedia’nın avukatları, karara karşı itirazda bulundu ancak erişim engeli kaldırılmadı. Hukuki yolların tüketilmesinin ardından Wikimedia Vakfı 2017 yılında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuruda, erişim engeli kararıyla Wikimedia Vakfı’nın ifade özgürlüğünün ihlal edildiği belirtildi. Bu süreçte Kerem Altıparmak ve Yaman Akdeniz de bireysel olarak hak ihlali iddiasında bulundu.

Başvuruları birleştiren AYM Genel Kurulu, bugün (26 Aralık Perşembe) Wikipedia’ya uygulanan erişim engeli nedeniyle başvurucuların ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. Karar, oy çokluğu ile alındı. Mahkeme, kararın örneğini ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması amacıyla yeniden yargılama yapılması için Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğine gönderdi.

Bu kararla birlikte Wikipedia’ya uygulanan erişim engelinin kaldırılması bekleniyor.

Not: Mahkeme kararının resmi gazetede yayımlanmasının ardından Wikipedia 15 Ocak 2020 tarihinde erişime açıldı.