Haberler

AYM, ‘Sansür Yasası’nın esastan görüşülmesine karar verdi

Fotoğraf: Google Maps Services

Anayasa Mahkemesi (AYM); Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP), ‘Sansür Yasası’nın iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebinin ilk incelemesini tamamladı. Mahkeme, yasanın esastan görüşülmesine karar verdi.

AYM; bugünkü gündem toplantısında CHP’nin, ‘Sansür Yasası’ olarak bilinen ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenen 29. maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebinin ilk incelemesini tamamladı.

Başvuruda eksiklik tespit etmeyen AYM Genel Kurulu, iptal istemini daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak.

Düzenlemenin yürürlüğünün durdurulması istemine de esas inceleme aşamasında karar verilecek.

‘Bu yasa, kendi yalanlarını gerçek gibi sunma yasasıdır’

CHP, ‘gerçeğe aykırı bilgiyi alenen yayan kişi’ için bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası öngören 29. maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle AYM’ye başvurmuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, başvuru sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Bu yasa; muhalefeti, medyayı, basını, sosyal medyayı susturmaktır. Kendi yalanlarını gerçek gibi sunmak, gerçekleri yalan diye nitelemek yasasıdır ve kabulü mümkün değildir” ifadelerini kullanmıştı.