Haberler

AYM, CHP’nin ‘sansür yasası’ başvurusunu 26 Ekim’de inceleyecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP), sansür yasasının 29. maddesi için yaptığı iptal ve yürürlüğün durdurulması talebi hakkında ilk incelemeyi 26 Ekim Çarşamba günü yapacak.

Yüksek Mahkeme, CHP’nin, ‘sansür yasası’ olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun sonrası Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenen 29. maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebini Genel Kurul gündemine aldı.

Genel Kurul, istemlere ilişkin ilk incelemesini 26 Ekim Çarşamba yapacak. Başvuruda eksiklik tespit edilmezse daha sonra belirlenecek bir günde başvuru esastan görüşülecek.

AYM Genel Kurulu, yürürlüğün durdurulması istemini ilk incelemede karara bağlayabileceği gibi esas incelemesinde de bu konuda karar verebilecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yasanın 13 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilmesinin ardından 29. maddeyi yürütmeyi durdurma talebiyle AYM’ye götüreceklerini söylemişti. Kılıçdaroğlu, partisinin meclis grubu toplantısında yaptığı konuşmasında da başvurunun bununla sınırlı olmayacağını ve basın yasasının tamamının iptalini isteyeceklerini söylemişti. CHP, kanunun Resmî Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdiği gün, 29. maddenin iptali için AYM’ye başvurmuştu.

29. maddede şu ifadeler yer alıyor: “Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak”