AKP Seçim İşleri Başkanı istedi, nikah şahidi AKP'li bir milletvekili olan hakim kabul etti: AKP'li aday hakkındaki habere erişim engeli

AKP Seçim İşleri Başkanı istedi, nikah şahidi AKP'li bir milletvekili olan hakim kabul etti: AKP'li aday hakkındaki habere erişim engeli

AKP Edirne Belediye Başkanı Adayına Atatürk hakkında soru soran gençlere polisler tarafından GBT sorgusu yapıldığı iddiasıyla ilgili habere erişim engeli getirildi. AKP Edirne İl Seçim İşleri Başkanının erişim engeli talebi, nikah şahitliğini AKP Van milletvekilinin yaptığı hakim tarafından kabul edildi.

ALİ SAFA KORKUT

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba’ya Atatürk hakkında soru soran iki gence polis tarafından GBT sorgusu yapıldığı iddiasıyla ilgili haberin yer aldığı tweet, Ak Parti Edirne İl Seçim İşleri Başkanı Av. Erdi Ertek’in talebi üzerine erişime engellendi.

27 Mart’ta gazeteci Altan Sancar imzasıyla PolitikYol’da yayımlanan “Edirne’de AK Parti adayına Atatürk’ü soran gençlere polis sorgusu” başlıklı haberin paylaşıldığı tweet hakkındaki karar, 28 Mart’ta Edirne 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi. 

internet sansur erisim engeli erisime engellendi 2

Önce ‘yanlış aktarılmış’ dedi, sonra ‘tümüyle asılsız’

Başvurusunda önce Sancar'ın haberi "yanlış bir şekilde anlattığını", ardından da "haberin tamamen asılsız olduğunu" öne süren Ertek, “Haberin, 31 Mart 2024 günü yapılacak yerel seçimlerde oy kullanacak kişileri tamamen kışkırtma ve kin gütmeye yönlendirdiği görülmektedir” dedi. 

İlgili haberin “dezenformasyon kanunundan kaynaklandığını” öne süren Ertek, söz konusu haberin tweet’i ile Sancar’ın konuk olup olayı anlattığı Sözcü TV’deki “Gündem Masası” isimli programın kaydı için erişim engeli talep etti.

‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’

Ertek’in talebini kabul eden Edirne 1. Sulh Ceza Hakimi, gerekçesinde içeriğe konu haber ve videonun kamuyu ilgilendiren bir haber değeri taşımadığını belirtti ve ekledi:

“Haberin sırf halk arasında endişe, korku veya paniğe neden olmak amacıyla, kamu düzeni hakkında gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli olacak şekilde alenen yaymaktan ibarettir.”

‘Seçmeni yönlendirmeye yönelik bir içerik’

Hakimin sunduğu gerekçeler bununla da sınırlı kalmadı.

Söz konusu haber için “Ayrıca kamuya açık yapılmış olan toplantıda bahsedilen konuşmalara ait herhangi bir görüntü veya ses kaydı da yok” diyen hakim, bu haliyle haberin seçim öncesi oy kullanacak seçmenleri yönlendirmeye yönelik dezenformasyon olarak nitelendirilebilecek bir içerik” olduğunu söyledi.

Hakimin nikah şahitliğini AKP’li milletvekili yapmış

Erişim engeli kararını veren hakimin 2018’de gerçekleşen nikahının şahitliğini ise o dönem AKP Van İl Başkanı olarak görev yapan ve güncel olarak AKP Van Milletvekili olan Kayhan Türkmenoğlu yapmıştı. Türkmenoğlu'nun şahit olarak yer aldığı bilgisi ve nikahtan fotoğraflar, 2018'de Tuşba Belediyesi'nin resmi Twitter hesabından paylaşılmıştı.

Ekran görüntüsü 2024 03 29 182836