Dünya Haberler

35 uluslararası hak örgütünden uluslararası topluma çağrı: Selma El-Şehab için Suudi Arabistan makamlarına baskı yapın

Fotoğraf: Alisdaire Hickson/Flickr

Uluslararası olarak faaliyet gösteren 35 farklı hak örgütü, tatil için döndüğü memleketi Suudi Arabistan’da Twitter’da muhalif ve aktivistleri retweet ettiği için 34 yıl hapis cezasına çarptırılan Salma el-Şehab’ın serbest bırakılması için ortak bir çağrı yayımladı. “Uluslararası toplumu, özellikle ABD ve Birleşik Krallık gibi diplomatik gücü olan devletleri, El-Şehab’ı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaları ve mahkumiyetini sona erdirmeleri için Suudi yetkililere baskı yapmaya çağırıyoruz.” ifadelerinin yer aldığı çağrı metni şu şekilde:

“34 yaşında iki çocuk annesi El-Şehab, gözaltına alınmadan önce ikamet ettiği Birleşik Krallık’taki Leeds Üniversitesi’nde diş sağlığı uzmanı ve doktora öğrencisiydi. 15 Ocak 2021’de, Suudi Arabistan’da tatildeyken tutuklandı ve krallıktaki muhalefeti susturmak için bir baskı aracı olarak kullanılan bir mahkeme olan İhtisas Ceza Mahkemesi’ne (SCC) getirildi. Mahkemeye getirilmeden önce de 9 buçuk ay boyunca hücre hapsine ve uzun süren sorgu oturumlarına tabi tutuldu. El-Şehab, ülkenin uzun süredir hükümet baskısı altında acı çeken Şii Müslüman azınlığına mensup.

“9 Ağustos 2022’de İhtisas Temyiz Mahkemesi, El-Şehab’ı son derece adil olmayan bir yargılamanın ardından 34 yıl hapis cezasına çarptırdı ve ardından aynı uzunlukta bir seyahat yasağı verdi. Kendisine yöneltilen suçlamalar arasında ‘kamu düzenini bozmaya çalışanları desteklemek’ ve kadın hakları aktivisti Loujain al-Hathloul da dahil olmak üzere düşünce mahkumlarını desteklediğini ifade ettiği gönderilerle bağlantılı olarak ‘kamu düzenini bozan’ tweetler yayımlamak yer aldı.

“El-Şehab, krallığın Suudi Arabistan’da ifade özgürlüğü, örgütlenme ve barışçıl toplanma hakkını suç sayan, muğlak bir biçimde formüle edilmiş hükümleri içeren acımasız Terörle Mücadele ve Siber Suçlarla Mücadele Yasaları uyarınca mahkum edildi. Gözaltına alındıktan 14 ay sonra ilk olarak Mart 2022’de altı yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak temyiz sürecinde cezası artırıldı ve örgütlerimize sunulan bilgilere göre krallıktaki barışçıl bir eylemciye verilen en uzun hapis cezasına çarptırıldı.

“Yetkililer, reformun gerçek itici güçlerini hedef almaya devam ediyor”

“Aşağıda imzası bulunan sivil toplum kuruluşları olarak, uluslararası toplumu, kadın haklarını ve herkes için temel hakları savunan tweet’leri nedeniyle kısa süre önce 34 yıl hapis cezasına çarptırılan akademisyen Salma el-Şehab’ı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaları için Suudi Arabistan makamlarına baskı yapmaya çağırıyoruz. Mevcut bilgilere göre Şehab’ın aldığı bu ceza, Suudi Arabistan’da ifade özgürlüğü hakkını kullandığı için barışçıl bir eylemciye verilen en uzun hapis cezasıdır ve ülkedeki insan hakları durumunda endişe verici bir kötüleşmeye işaret etmektedir.

“Suudi Arabistan’da ifade özgürlüğüne yönelik baskının daha da tırmandığına işaret eden El-Şehab’ın keyfi tutuklanmasını ve hukuka aykırı şekilde cezalandırılmasını şiddetle kınıyoruz. Yetkililerin kadın hakları ve yasal reformlar da dahil olmak üzere insan hakları konusundaki söylemlerinin aksine, reformun gerçek itici güçleri –temel haklar çağrısında bulunan aktivistler –acımasızca hedef alınmaya ve susturulmaya devam ediyor, baskıcı yasalar barışçıl ifadelerini ve aktivizmlerini suçlamak için kullanılıyor.

“El-Şehab’ın haksız cezası, ABD Başkanı Joe Biden’in Suudi Arabistan’a yaptığı son ziyaretin yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Suudi Veliaht Prensi ve fiili hükümdar Muhammed bin Salman’ı Paris’te ağırlamasının ardından geldi. Kesin ön koşullar belirlenmeden bu tür üst düzey toplantılar, Biden’ın gezisinden önce birçok kuruluşumuzun uyardığı gibi krallığı, liderliğini daha fazla suistimal etmeye teşvik etti. Suudi Arabistan’ın liderlerini sorumlu tutmaya yönelik küresel çağrılar –özellikle 2018’de devlet destekli Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi konusunda- daha sessiz hale geldikçe, yetkililer veliaht prensin yönetiminin devam eden bir özelliği olan alışılmış baskı modellerine geri döndü. Temel haklarını barışçıl bir şekilde kullanan kişilerin keyfi olarak tutuklanması ve gözaltına alınması, ağır haksız yargılamalardan sonra barışçıl eleştirmenlere verilen uzun hapis cezaları, serbest bırakıldıktan sonra aktivistlere karşı seyahat yasaklarının keyfi kullanımı, gözaltında ölümlere yol açan kasıtlı tıbbi ve idari ihmal ile göçmen işçileri ve ailelerini tutan gözaltı merkezlerinin insanlık dışı koşulları da bunlara dahil.

“Sadece Suudi makamları üzerindeki sürekli uluslararası baskı, ülkedeki insan hak ve özgürlüklerine tam saygı yönünde anlamlı ilerlemelere yol açacaktır. Bu nedenle uluslararası toplumu, özellikle ABD ve Birleşik Krallık gibi diplomatik gücü olan devletleri, Suudi yetkililere El-Şehab’ı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaları ve mahkumiyetini sona erdirmeleri için baskı yapmaya çağırıyoruz.”

İmzacılar:

 1. ACAT-France
 2. Access Now
 3. ALQST for Human Rights
 4. Americans for Democracy & Human Rights in Bahrain (ADHRB)
 5. Amnesty International
 6. ARTICLE 19
 7. Danish PEN
 8. Democracy for the Arab World Now (DAWN)
 9. Electronic Frontier Foundation
 10. English PEN
 11. European Centre for Democracy and Human Rights (ECDHR)
 12. European Saudi Organisation for Human Rights (ESOHR)
 13. FEMENA
 14. Freedom House
 15. The Freedom Initiative
 16. Freedom Now
 17. Gulf Centre for Human Rights (GCHR)
 18. Human Rights First
 19. Human Rights Foundation (HRF)
 20. Human Rights Sentinel
 21. IFEX
 22. The International Campaign for Freedom in the United Arab Emirates (ICFUAE)
 23. International Federation for Human Rights (FIDH), within the framework of the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders
 24. International Service for Human Rights (ISHR)
 25. MENA Rights Group
 26. Peace Action
 27. PEN America
 28. PEN International
 29. Project on Middle East Democracy (POMED)
 30. Red Line for Gulf (RL4G)
 31. Scholars at Risk
 32. SMEX (Social Media Exchange)
 33. The Tor Project
 34. Vigilance for Democracy and the Civic State
 35. World Organisation Against Torture (OMCT), within the framework of the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders